Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Heather Dale "This Endris Night"

Utwory : 1. Ave Maria 2. This Endris Night 3. Es Ist Ein` Ros` 4. I Saw Three Ships/Song of the Ship 5. Quem Pastores 6. Coventry Carol 7. Huron Carol 8. Patapan 9. Veni, Veni, Emmanuel 10. In Dulci Jubilo 11. Good King Wenceslas/Flower Carol 12. The Holly and The Ivy


Wyd. Amphisbaena Music 2002

Heather Dale "This Endris Night"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Heather Dale jeszcze nigdy nie była tak blisko średniowiecznych korzeni muzyki folkowej, jak na tej płycie. Kanadyjska wokalistka sięgnęła tym razem po "muzykę zimowa". Zdaje sobie sprawę, że to określenie nijak przystaje do słonecznych i pełnych ciepła dźwięków, jakie pojawiają się na tym albumie. Jednak to naprawdę najlepszy sposób na jej nazwanie. Chodzi bowiem o zimowe święta i towarzyszącą im muzykę, która zdaniem Heather istniała od zawsze. Bez względu na to, czy obchodzimy Boże Narodzenie, czy celtyckie święto Yule jest to czas muzyki. Taka właśnie muzyka w założeniu ma wypełniać ten album. Dlaczego piszę "w założeniu"? Bo mimo tego co artystka sobie założyła nagrała płytę bardzo chrześcijańską.
Są tu piękne pieśni których datowanie rozstrzelone od XIII do XVIII wieku. Wszystkie je łączy tematyka świąteczna. Jako że język angielski nie był wówczas dominujący, to mamy tu fragmenty po łacinie, po niemiecku, po francusku, a nawet w języku Huronów. Muszę przyznać że utwór "Huron Carol" najbardziej mnie zaskoczył. Jest to pieśń, w której francuski mnich wykorzystał ludową melodię kolędy ze swojego rodzinnego kraju i 1643 roku ułożył do niej słowa w wendat - narzeczu Huronów.
Mimo, że nie ma tu magicznego klimatu fantasy towarzyszącego poprzednim nagraniom Heather Dale, to póki co uznaję tą płytę za najlepszą w jej dorobku. Wszystko może zmienić się kiedy posłucham najnowszego albumu - "May Queen" - jednak na razie zdania nie zmieniam.

Taclem