Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Hexacorde


Hexacorde
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Zespół wykonujący muzykę folk i tradycyjną, którego członkowie od wielu lat działają na różnych frontach muzyki tradycyjnej.
Jako instrumentaliści współpracowali z wieloma zespołami wykonującymi muzykę folk i tradycyjną (Piconeros, Los Talaos, Yorandav, Contrabanda...), oraz inne gatunki muzyczne (muzykę klasyczną, jazz, rock alternatywny...), zbierając wiedzę i doświadczenie, które teraz starają się wykorzystać i przetworzyć, by oddać nową wizję etnicznej muzyki lastylijskiej w muzyce Hexacorde.
Celem członków zespołu jest poszukiwanie nowych brzmień w nowych aranżacjach, na podstawie których tworzą i pragną przekazać bogaty repertuar muzyki tradycyjnej z Kastylii i León’u, a także z innych części wnętrza Półwyspu Iberyjskiego.
Chociaż niektórzy z muzyków Hexacorde wywodzą się z zespołów wykonujących muzykę wyłącznie tradycyjną, założeniem zespołu było poszukiwanie własnego brzmienia w dość odważnej aranżacji,
tak aby wskazywała ona na wyraźną próbę odnowienia, przy jednoczesnym zachowaniu elementów muzycznych charakterystycznych dla tradycyjnej muzyki kastylijskiej.
Zespół Hexacorde od wielu lat pracuje nad ocaleniem utworów tradycyjnych i ich aranżacją, ale również nad kompozycją własnych ̶ wykorzystując struktury, rytmy czy motywy muzyczne tradycyjnej muzyki kastylijskiej.
Rezultatem ich pracy są utwory zachowujące elementy muzyczne charakterystyczne dla muzyki kastylijskiej, jak również utwory należące do nowego repertuaru na bazie takich rytmów jak entradilla, brincao, jota, ajechao, polka, pasodoble, foxtrot, pasacalle, tito, baile de rueda, etc.
Trzej z sześciorga muzyków Hexacorde -oprócz wielu innych
instrumentów- gra na kastylijskiej dulzainie (rodzaj oboju
tradycyjnego) i ma na swoim koncie wiele lat gry i liczne
nagrania utworów tradycyjnych przeznaczonych na ten właśnie instrument. Dlatego też znaczna część poszukiwań zespołu skupia się na ocaleniu repertuaru specyficznego dla dulzainy. Z jednej strony używając tego instrumentu do wykonywania utworów, które w zasadzie nie były brane pod uwagę w jej repertuarze najbardziej tradycyjnym, a jednocześnie poszerzając ten sam o nowe kompozycje. Z drugiej zaś, starając się wykonywać utwory z tradycyjnego repertuaru na dulzainę w nowych aranżacjach i z towarzyszeniem innych instrumentów.
Ponadto, członkowie zespołu specjalizują się w akompaniowaniu muzyką tradycyjną różnych wydarzeń kulturalnych i obchodów, takich jak uroczystości religijne, pobudki, marsze, zabawy ludowe, etc.

Álvaro Aguilar: dulzaina, saksofon tenorowy, xaphoon (saksofon
kieszonkowy), cajón, tamburyn, pandero cuadrado, perkusja.
hexacorde:
Rafa Alonso: flety, dulzaina kastylijska, dudy galicyjskie, instrumenty
perkusyjne.
Ángel Goyanes: cittern, gitara akustyczna, instrumenty perkusyjne.
Założyciel i redaktor naczelny czasopisma Interfolk
www.interfolk.net
Fernando Llorente: Klarnet, gaita charra (piszczałka z trzema
otworami i bębenek), dulzaina, bęben mały
Założyciel i kierownik Szkoły Folkloru Plaza Castilla w Madrycie.
www.folkloreplazacastilla.com
Héctor López: Djembe, darbuka, perkusja, instrumenty perkusyjne, klarnet.
Víctor Ríonegro: Bas elektryczny.

Dane kontaktowe
C/ Las Magnolias 61, bajo. 28029 Madrid
(España)
Tfno.: (+34) 670 057 163 (Fernando)
(+34) 607 908 618 (Ángel)
(+34) 610 874 981 (Rafa)
hexacorde@hexacorde.com
www.hexacorde.com