Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Holdstocks "Shanties and Sea Songs from Way Out West"

Utwory : 1. Aye Susana 2. Heave Away Cheerily O` 3. Bound for the Promised Land 4. Away Susanna 5. California Boy 6. Off to Sea Once More 7. Bound for California 8. The Grave of Napoleon 9. Fishing with John 10. Liverpool Judies 11. Goodbye Muirsheen Durkin 12. Song of the Sockeye 13. Follow the Rivers 14. On Board the Steamer 15. Goldmine in the Sky.

Wyd. Carol & Dick Holdstock 2000

Holdstocks "Shanties and Sea Songs from Way Out West"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Carol i Dick Holdstock, wraz z gitarzystą Gregiem Prattem i zaproszonymi gośćmi nagrali płytę, która nawiązuje do amerykańskich i brytyjskich tradycji morskiego folku. Zebrano tu pieśni z Zachodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych, część z nich jednak znana jest jeszcze z Europy.

Muszę przyznać że zaskoczyli mnie już pierwszą piosenką. Pod tytułem "Aye Susana" ukrywa się hiszpańskojęzyczna wersja znanego "Oh, Susana". Jak się okazuje jest to jedna ze starszych wersji pieśni, zapisanych przez pierwszych osadników w Californi.
Z kolei "Heave Away Cheerily O`" to tradycyjna pieśń pracy odnaleziona w zbiorze Stana Hugila "Shanties of the Seven Seas". "Bound for the Promised Land" to hymn, który towarzyszył tym, którzy udawali się na zachód, zarówno lądem, jak i morzem.
Piosenkę "Away Susanna" znamy z innym tekstem jako angielskie "Can`t You Dance The Polka" (dobre polskie tłumaczenie to piosenka "Co się zdarzyło jeden raz"). Smutna ballada "California Boy" opowiada o tym, że droga na zachód nie zawsze kończyła się szczęśliwie.
"Off to Sea Once More" to piosenka, którą znamy jako "Już nie wrócę na morze" w wersji grupy Cztery Refy. Nieco inne podziały rytmiczne sprawiają, że jest to niemal zupełnie inna piosenka. Dopiero dokładniejsze wsłuchanie się w tekst i melodie pozwala znaleźć punkty współne. Również "Bound for California" jest jedną z bardziej znanych pieśni, choć nie przypomnę sobieteraz raczej czy posiada polską wersję.
Piękna ballada wielorybnicza "The Grave of Napoleon" śpiewana przez Dicka opowiada o czasach, kiedy wiele okrętów wielorybniczych zatrzymywalo się w drodze na Horn przy wyspie Św. Heleny.
Najmłodszym utworem w zestawie jest "Fishing with John", współczesna piosenka napisana przez Billa Gallahera i Micka Jonesa z Kolumbii Brytyjskiej po lekturze książki o tym samym tytule. Ta ballada rybacka doskonale wpasowuje się w pozostałe utwory, nie słychać, że od niektórych piosenek dzieli ją kilka wieków.
"Liverpool Judies", utwór znany też jako "Row, Bullies Row" również pojawił się u nas w wersji Czterech Refów (jako "Żeglarski los"), a ostatnio już jako "Liverpool Judies" gra go folk-rockowa grupa Smugglers.
Irlandzką piosenkę "Goodbye Muirsheen Durkin" usłyszeć można w każdym pubie. W czasach Wielkiego Głodu w Irlandii wraz z olbrzymią falą emigracji trafiła ona na morze.
Pochodzącą z 1939 roku piosenkę "Song of the Sockeye" grupa The Holdstocks znalazła w zbiorze "Songs of the Pacific Northwest" Phila Thomasa, zaś "On Board the Steamer" w książce "The Songs of the Gold Rush" Dwyera i Lichenfeltera. Obie są przykładami folkowych utworów z Zachodniego Wybrzeża.
Melodia "Rivers of Texas" posłużyła śpiewaczce Margaret Batt z Oakland do napisania piosenki "Follow the Rivers", tym razem o rzekach Północnej Kaliforni.
Utwór "Goldmine in the Sky" można potraktować na tej płycie jako "pieśń pożegnalną". Doskonale się w tej konwencji sprawdza, pozostawia po sobie dobre myśli i każe mieć nadzieje na kolejne spotkanie. Oczywiście z muzyką The Holdstocks.
Piosenki brzmią bardzo surowo. Nie ma tu rozbudowanych aranżacji, jest za to dbałość o szczegóły. Co prawda gdzieś tam daleko w tle pojawia się czasem keyboard, lub gitara basowa, ale usłyszałem je tylko dlatego, że wiedziałem, że tam są.
Bardzo fajny i dobrze brzmiący materiał.

Taclem