Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Honndalstausene "Frie Former"

Utwory : 1. Bruremarsj 2. Vals 3. Heimreis Fr Bryllaup 4. Springar 5. Springar 6. Honndalstausestev
7. Halling 8. Springar 9. Har Du I Sinde 10. Springar 11. Forgelm Mig Ei 12. Bruremarsj 13. Kolagutspringar 14. Meg Kan Du Slett Inkje Fa 15. Springar 16. Mettes Masurka 17. Hamborgar 18. Trollkjerringsltten Fr Hornelen 19. M`kje Gifte Deg Anders 20. Sedeste Pige 21. Ungdomsminne 22. Hamborgar 23. En Skumringsstund
Wyd. Grappa Musikkforlag 2000

Honndalstausene "Frie Former"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Muzyka folkowa z Norwegii w wykonaniu Honndalstausene, to dowód na to, że niekiedy czas potrafi zatrzymać się w miejscu. Współczesny, dość młody zespół potrafi zagrać tak, jak to przed wiekami się grało. Mimo archaicznego brzmienia jest to pozycja nietrudna do strawienia i słucha się jej z ciekawością, przynajmniej za pierwszym razem. Później wraca się już tylko do konkretnych utworów.
Żeby było ciekawiej dominują tu nie pieśni, patetyczne i zimne, często kojarzone z Norwegią, a skoczne i żywiołowe tańce. Nie brakuje tu nawet walca z początku XX wieku, czy nieco młodszego mazurka.
Osobiście najbardziej upodobałem tu sobie utwory śpiewane, takie, jak "Bruremarsj", "Honndalstausestev", "Har Du I Sinde" czy "Meg Kan Du Slett Inkje Fa". Jak dla mnie, to płyta ta mogłaby składać się niemal wyłącznie z części wokalnej, choć doceniam kunszt muzyków odtwarzających stare tańce. Przyznaję też że powalił mnie niemal klasycznie brzmiący utwór "Trollkjerringslĺtten Frĺ Hornelen". To doskonały przykład wzajemnych inspiracji muzyki poważnej i folkowej.

Taclem