Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Hoven Droven "Grov"

Utwory : 1. Slentbjenn. 2. Timas Hans. 3. Myhrpolska. 4. Grovhalling. 5. Tjangel. 6. Okynnesvals. 7. Klarinettpolska. 8. Grottan. 9. Kerstins Brudpolska. 10. LP-Shottis. 11. Skvadern. 12. Stilla. 13. Jamtlandssangsvalsen

Hoven Droven "Grov"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Poprzednia płyta szwedzkiego Hoven Droven ukazała się w Polsce na kasecie nakładem Folk Time'u. Dzieki temu zainteresowanie tą kapelą w naszym kraju wzrosło. Obecnie Folk Time zajmuje się dystrybucją ich płyty "Grov".
Tytuł "Grov" można przełożyć jako "szorstki" czy wręcz "ordynarny". Muzyka jaka znajduje się na krążku nie jest może aż tak dzika, ale na pewno nie jest ugrzeczniona.
Już od pierwszego utworku - "Slentbjenn" - nie mamy wątpliwości że chłopaki nie boją się grać na gitarach. Marszowy kawałek okraszony został solidnymi metalowymi gitarami. "Timas Hans" to z kolei utwór w którym ciężka perkusja współpracuje z trąbką i skrzypcami, a gitary tworzą tło.
W kolejnym kawałku otrzymujemy szwedzki taniec znany jako "polska". Szwedzi twierdza że najprawdopodobniej trafił do nich podczas XVII-wiecznej wojaży szwedzkich wojsk po naszym kraju.
Ostre gitary i dość zwariowane linie melodyczne to nie jedyne atuty Hoven Droven, np. w "Grovhalling" mamy funkującą sekcję rytmiczną. Świetnie wpasowano też nietypowe rozwiązania rytmiczne w "Tjangel".
"Okynnesvals" to z kolei punkowy walczyk. Utwór "Klarnettpolska" jest, jak można się spodziewać, polską zagraną ... głównie na skrzypcach. Kolejne dwie polski to "Grottan" i "Kerstins Brudpolska". Pierwsza przywodzi na myśl heavy metalowy walec. Druga jest spokojniejsza. Metalowe riffy wracają w "LP - Schottis", który to utwór miałby mieć zapewne coś wspólnego ze Szkocją. Brzmi on jednak równie "szwedzko" jak pozostałe kompozycje.
Funkujące rytmy powracają do nas w "Skvadern", to jeden z najweselszych utworów na płycie.
Polska zatytułowana "Stilla" przynosi nam wyciszenie.
Ostatni utwór to walc o enigmatycznym tytule "Jamtlandssangsvalsen", zaczynający się w lekko jazzującym klimacie. Utwór pełen jest niepokoju. Taki dość spokojny utwór zamyka płytę.
W starciu z Hoven Droven największe wrażenie robi pierwszy kontakt. Później ta muzyka albo nam sie podoba, albo nie. Mnie akurat spodobala się bardzo. Warto poszukać tej płytki i zanurzyć się w świat ciekawej muzyki szwedzkiego sekstetu.

Taclem