Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Ilgi "Seju Veju"

Utwory : 1. Kas vareja grozus vit 2. Seju Veju 3. Sesi jauni bandenieki 4. No Talienes es Pazinu 5. Aiz upites meitas dzied 6. Sesi mozi bundzeniki 7. Treis vosoras Satureju 8. Es ar meita dancot gaju 9. Puti puti veja mate 10. Jura Kraca Jura Snaca 11. Uz Daugavas es Dzivoju 12. Tumsa Tumsa kas par Tumsu

Ilgi "Seju Veju"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Nie skłamię, jeśli napisze, że to jedna z najciekawszych płyt zza naszej wschodniej granicy, jakie słyszałem. Łotewska grupa Ilgi w bardzo przystępny sposób prezentuje nam meandry swojego rodzimego folkloru. Wraz z kolejnymi utworami pozwalają nam odkrywać różne wpływy, jakie możemy odnaleźć w łotewskiej tradycji. Jest tu miejsce dla brzmień słowiańskich, czasem nawet kojarzących się z ludami z południa, jest też sporo brzmień, które są znacznie bliższe nam. Warto też zauważyć, że pojawiają się również elementy niemal żywcem przeniesione z muzyki skandynawskiej, a nawet nawiązujące do europejskiej muzyki dawnej.
Znajdziemy tu zarówno folk-rockowe granie – i to już od pierwszych dźwięków „Kas vareja grozus vit”, jak i bardziej akustycznie, ale wciąż nowocześnie brzmiące utwory.
Polecam każdemu, kto chce poszerzyć swoje horyzonty o ciekawą muzykę z krajów bałtyckich. Miłośnicy takiego grania już na pewno grupę Ilgi znają.

Rafał Chojnacki