Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Iona


Iona
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Muzyka zespołu Iona jest najczęściej kojarzona z rejonami, na których królują Enya i Clannad. Jest to współczesna muzyka celtycka. Na brzmienie grupy Iona spory wpływ wywarły zarówno szkockie zespoły folkowe, jak i muzyka jazzowa, rock progersywny, czy dawne motywy muzyki chrześcijańskiej. Nazwa zespołu pochodzi od wyspy nieopodal zachodnich wybrzeży Szkocji, gdzie mieścił się jeden z pierwszych irlandzkich klasztorów.
Zespół powstał pod koniec lat 80-tych, założyła go wokalistka Joanne Hogg i multiinstrumentaliści - David Fitzgerald i Dave Bainbridge. Na debiutanckim albumie z 1990 roku, zatytułowanym "Iona" pojawiło się gościnnie dwóch przyszłych muzyków formacji - perkusista Terl Bryant, oraz basista Nick Beggs (niegdyś wokalista popowej grupy Kajagoogoo), oraz muzycy sesyjni: Fiona Davidson (harfa celtycka), Peter Whitfield (instrumenty smyczkowe), Troy Donockley (uillean pipes) i Frank Van Essen (instrumenty perkusyjne). Album nie otrzymał zbyt dobrych not, nawet w Szkocji, chociaż holenderska sieć telewizyjna nakręciła film dokumentalny o Ionie, będący zarazem materiałem o zespole i o wyspie. Dwa lata później Iona nagrała znacznie lepiej przyjęty album "Book of Kells", zdobywał od niezłe recenzje, zarówno w Stanach, jak i na Wyspach Brytyjskich. W 1992 roku zespół opuścił David Fitzgerald, przez co Iona straciła sporo z wnoszonych przez niego jazzowych wpływów. Słychać to na wydanym rok później albumie "Beyond These Shores". Mimo nieobecności Fitzgeralda grupa została zaproszona przez Roberta Frippa jako goście na jego albumie.
Kontrakt z England's Alliance Music doprowadził nagrania w 1995 roku płyty "Journey into the Morn". Najnowszy album nosi tytul "Open Sky".

Taclem