Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Jacek Kaczmarski "Dwie Skały"

Utwory : 1. Powitanie. 2. Prapradziadek. 3. Wakacyjna przypowieść z metafizycznym morałem. 4. Wyznanie Kalifa, czyli o mocy baśni. 5. Kaiężniczka i Pirat. 6. Dwie Skały (Two Rocks). 7. Czerwcowy wicher przy kominku. 8. Sąd nad Goyą. 9. Rechot Słowackiego. 10. Romantyczność (Do sztambucha). 11. Romans historyczno-erotyczny o princessie Doni i parobku Ditku ze wstawką etnograficzną. 12. Potępienie rozkoszy. 13. Śniadanie z Bogiem. 14. Przy ołtarzu baru. 15. Tren spadkobierców. 16. Powtórka z Odysei. 17. Mucha w szklance lemoniady.


Wyd.Polskie Radio 2000

Jacek Kaczmarski "Dwie Skały"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

16 przypowieści o życiu miłości i śmierci. Tak określa swój program Jacek Kaczmarski. Coś w tym na pewno jest. Kaczmarski jest folkowy w dylanowski spokój, i udowadniają to płyty takie jak ta - akustyczne, słyszymy tu tylko gitarę i głos.
Kaczmarski od kilku lat ucieka przed mianem "barda Solidarności", idzie mu to całkiem nieźle, pisze obecnie... o podobnych tematach. Dane mi było uczestniczyć w chacie internetowym z artystą i jego wypowiedzi łączą się w jedno. Oznacza to że jest on po prostu jednym człowiekiem i Kaczmarski - człowiek myśli to samo wypowiada Kaczmarski - artysta. To dobrze. Jako "folksinger" staje się przez to bardziej autentyczny.
Co można powiedzieć o muzyce. Trochę tu ballady, piosenki autorskiej, ale tak naprawdę na pierwszy plan w przypadku Kaczmara zawsze wychodzą teksty. To one są najważniejsze w jego twórczości. Wydawca poświęcił im ładną wkładeczkę.
Jak to zwykle z takimi płytami jest jakieś piosenki się wyróżniają. Do takich należą "Dwie Skały (Two Rocks)" o miejscowości w której stoi australijski dom artysty. Ważne też są piosenki o obrazach. Do tego cyklu należy stary program "Muzeum". Potem wielokrotnie Kaczmarski opowiadał o swoich interpretacjach płócien mistrzów. "Sąd nad Goya" to spojrzenie na twórczość tego kontrowersyjnego malarza. Niektóre utwory są pisana niemal zupełnie folkowo, np. "Romans historyczno - erotyczny" to wypisz - wymaluj rosyjski folk. Z resztą Kaczmarski jest jednym z lepszych interpretatorów (i uczniów, oczywiście mentalnie) Wysockiego.
Znajdujemy tu przede wszystkim ciekawe opowieści, w większości opatrzone wyjaśnieniami autora. Polecam.

Rafał Chojnacki


Powiazane artykuly
    Recenzja: Jacek Kaczmarski - "Suplement"