Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Jacek Kowalski i Monogamista JK "Serce i Rozum - Live"

Utwory : 1. Poetyka według Wacława Potockiego przez Jacka Kowalskiego 2. Psalm rodowodowy 3. Dlaczego "Pan Tadeusz" 4. Skrzetuski Wielkopolanin 5. Postrzał w gnieźnieńskiej potrzebie 6. Diana 7. Pieśń o bitwie pod Mozgawą 8. Do przyjaciela. Parafraza ody Horacego 9. Nagrobek mojemu Dziadkowi, Panu Stanisławowi Michałowskiemu 10. Impreza z czasów heroicznych 11. Iluminacja noworoczna na dworze księcia Karola Orleańskiego 12. Straszna Baba 13. Lancelot i Ginewra 14. Bertrana de Born pochwała wojny. Parafraza pieśni tegoż trubadura 15. Pieśń o Goffredzie z Bulionu 16. Pieśń Dawida na pustyni 17. Pieśń nad Pieśniami 18. Tomasz i Albert: historyjka hagiograficzna 19. Dysputa poważna pomiędzy Ojcem z Zakonu Kaznodziejskiego a braciszkiem od Braci Mniejszych 20. O tej muzyce. Piosenka z cytatem 21. Berestecką potrzebę Apollo śpiewa 22. Serce i rozum

Wyd. Paganini

Jacek Kowalski i Monogamista JK "Serce i Rozum - Live"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Jacek Kowalski to jeden z wykonawców, którzy najbardziej zasługują na miano współczesnych bardów. Pisze piosenki o czasach sarmackich, przepełnione duchem tamtych dni i specyficznym humorem, przekłada też pieśni dworskie i wykonuje je z dużym powodzeniem. Towarzyszą mu dwa zespoły, jeden - Monogamista JK - głównie od pieśni sarmackich, zaś drugi - Klub Świętego Ludwika - od dawnych ballad trubadurów i truwewrów. Jako że ta płyta to koncert nagrany z Monogamistą, to rozpoczynają tematy sarmackie, ale coś dla dam i rycerzy też się znajdzie.

Własne kompozycje Kowalskiego okraszone partiami instrumentalnymi towarzyszącego zespołu to piosenki dość rubaszne, aczkolwiek osadzone w patriotycznym tonie. Mozna tu znaleźć wiele nawiązań, choćmy do Mickiewicza i Sienkiewicza, również rzecz jasna do wydarzeń historycznych, jak bitwa pod Beresteczkiem.

W warstwie tekstowej Jacek Kowalski kojarzyć może się z historycznymi tekstami pisanymi przez Jacka Kaczmarskiego, choć obaj twórcy zapewne różnie patrzą na wiele spraw.

W połowie płyty przechodzimy do opowieści średniowiecznych. Jest tu miejsce zarówno na historie jak i na mity i legendy. Nie zabrakło też miejsca na tematy religijne, a nawet na teologiczną dysputę.

Zwykle płyty koncertowe (ten koncert odbywał się w studiu Radia Merkury, stąd dobra jakość nagrań) to przegląd wcześniejszych nagrań, tymczasem tu dominują piosenki znane czasem tylko z koncertów. Oczywiście są też utwory z poprzednich albumów Jacka, ale te raczej w mniejszości.

Specyficzne podejście do folku i muzyki dawnej zaskarbiło Jackowi Kowalskiemu spore grono zwolenników, ale też wielu antagonistów. Warto sprawdzić po której jesteś stronie.

Rafał Chojnacki