Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Jade "Fly on Strangewings"

Utwory : 1. Amongst Anenomes 2. Raven 3. Fly on Strangewings 4. Mayfly 5. Alan`s Song 6. Bad Magic 7. Clippership 8. Five of Us 9. Reflections on a Harbour Wall 10. Mrs. Adams 11. Fly Me to the North 12. Away from the Family 13. Big Yellow Taxi 14. Carolina in My Mind 15. Chicago Radio Spots
Wyd. Lighting Tree 2003

Jade "Fly on Strangewings"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

"Fly on Strangewings" to klasyczna brytyjska płyta folkowa zarejestrowana przez zespół na początku lat 70-tych. Obecna edycja z roku 2003 wzbogacona jest o dwie niepublikowane dotąd piosenki w wykonaniu Jade. Pierwsza z nich to "Big Yellow Taxi" autorstwa Joni Mitchell, a druga "Carolina In My Mind" James`a Taylor`a. Całość uzupełnia radiowy spod z Chicago.
Natomiast materiał z oryginalnej płyty pozwala cofnąć się do czasów, kiedy wykonawcy tacy, jak Sandy Denny, czy Fairport Convention stawiali pierwsze kroki. Myślę, że gdyby folk-rockowa grupa Jade nie rozpadła się tak szybko, dziś byłaby jednym z głównych klasyków brytyjskiego grania. Niestety, jako zespół pozostawili po sobie tylko tą płytę. Z drugiej strony, jak pomyślę, że tych nagrań też mogłoby nie być...
Jade to trio, wspierane przez licznych zaprzyjaźnionych muzyków. W oryginalnym składzie reaktywowało się ono niedawno na serię koncertów. Jednak jego najważniejszą częścią pozostaje niezmiennie wokalistka Marian Segal. To jej głosowi płyta zawdzięcza łagodność i żywiołowość wszędzie tam, gdzie jest to wskazane.
Muszę przyznać, że płycie tej zawdzięczam sporo miłych chwil, zwłaszcza że są na niej utwory, do których lubię wracać. Takimi piosenkami są niewątpliwie roztańczony "Mayfly", lekki "Five of Us", czy balladowy "Fly Me to the North".
Część materiału będzie strawna tylko dla miłośników brzmień z lat 70-tych, ale myślę, że wśród fanów folk-rocka większość spojrzy na tą płytę łaskawym okiem.

Rafał Chojnacki