Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Jailbird Singers "Tjyvballader och Barnatro"

Utwory : 1. Mördar-Anders 2. En Öl Till 3. Där Björkarna Susa 4. Han Har Öppnat Pärleporten 5. Precious Lord, Take My Hand 6. Jungman Jansson 7. Laredo 8. Give Me That Old Time Religion 9. Ovan Där 10. Barnatro 11. Only If You Praise The Lord 12. Rulla På, Rulla På
Wyd. Metronome 1964

Jailbird Singers "Tjyvballader och Barnatro"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Debiutancki album szwedzkiego zespołu Jailbird Singers, wydany w 1064 roku, pokazuje doskonale, że amerykański folk miał w tamtym czasie ogromny wpływ na europejską scenę muzyczną. Zespół tworzyło trzech sztokholmczyków: Tony Granqvist, Åke "Korpen" Johnson i Tore "Masen" Eliasson. Płyta "Tjyvballader och Barnatro" nagrano z gościnnym udziałem grającego na gitarze i banjo Amerykanina, Toma Paley`a, który zaczynał swoją przygodę z folkiem grając w duecie z samym Woody`m Guthrie. Grał też kultowej grupie The New Lost City Ramblers. Już sama obecność tego muzyka wystarczy, by płytę uznać za interesującą.
Tymczasem zawartość muzyczna albumu też nie pozostawia wiele do życzenia. To solidne granie, nie odbiegające od tego co w tym czasie prezentowały zespoły amerykańskie i brytyjskie.
Pojawiają się tu piosenki anglojęzyczne i szwedzkie. Do tych pierwszych należą: "Precious Lord, Take My Hand", "Give Me That Old Time Religion" czy "Only If You Praise The Lord". Łatwo poznamy którą z nich nagrał kiedyś Elvis Presley i właściwie nie bardzo rozumiem po co Szwedzi zarejestrowali własną - bardzo podobną, ale jednak gorszą - wersję.
Bardzo ciekawy jest sam początek płyty, dostajemy bowiem szwedzką wersję znanej brytyjskiej ballady "Sam Hall", którą zaprezentowano w wersji napisanej przez najbardziej znanego ze szwedzkich bardów, Cornelisa Vreeswijka, jako "Mördar-Anders". Niewielkie zmiany wprowadził do niej Granqvist, lider grupy. Znajduje się tu jeszcze kilka piosnek z tekstami Cornelisa: bluesowe "En Öl Till", walczyk "Laredo" i rewelacyjny "Rulla På, Rulla På".
Jeszcze w tym samym roku zespół nagrał czwórkę, na której Tom Paley już nie zagrał, Jednak to właśnie tam znalazł się największy przebój Jailbird Singers, piosenka "Där björkarna susa", która królowała na szwedzkiej liście przebojów przez dwadzieścia jeden tygodni. Wraz z dwoma wcześniejszymi singlami kończy to dyskografię zespołu. Niedługo potem zmarł lider zespołu. Zamknęło to na zawsze internujący rozdział w tworzącej się wówczas historii szwedzkiej sceny folkowej.

Rafał Chojnacki