Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

James Scott Skinner "The Strathspey King"

Utwory : 1. Luciana Polka 2. Allegory 3. Athole Highlanders 4. Celebrated Hornpipes 5. Highland Reels 6. Medley No.2 7. Highland Scottische No.2 8. Triumph Country Dance 9. Home Sweet Home 10 Cradle Song 11. Glengrant 12. Mrs. Scott Skinner 13. The Laird o Drumblair 14. Birlin Reels 15. German Scottische 16. Goodbye Gramin 17. Highland Scottische 18. Sean Trews 19. The Freebooter 20. The Freebooter 21. The President 22. The President (no processing)


Wyd. Temple Records 2002

James Scott Skinner "The Strathspey King"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

James Scott Skinner to szkocki klasyk, wirtuoz skrzypiec, wzór dla wielu pokoleń muzyków folkowych. Nagrania, których można posłuchać na tej płycie pochodzą z lat 1905-1922, tak więc najpóźniejsze zostały zarejestrowane na pięć lat przed śmiercią skrzypka (umarł w wieku 84 lat).
Płyta jest nie tylko zbiorem wielu ciekawych melodii, ale też zapisem tego jak wyglądała wirtuozerska gra na skrzypcach przed niemal 100 laty. Łatwo można zauważyć, że ludowe tematy grane przez Skinnera brzmią podobnie jak muzyka klasyczna. Jest to kwestia aranżacji, takie stylizacje były wowczas modne.
Niekiedy zdarza się, że skrzypkowi poza fortepianem towarzyszą dudy. W końcu jest to muzyka szkocka. Przy okazji to jedne z najstarszych zapisów dźwiękowych gdzie słyszymy ten instrument.
Płyta ta może stać się inspiracją nie tylko dla skrzypków. Moga po nią sięgnąć wszyscy instrumentaliści, chcący nauczyć się kilku utworów szkockich. Jeśli już mają się inspirować, to najlepiej jak najbliżej źródła.
Muzyka szkocka zmieniła się, choć niekiedy wciąż grane sąte same tańce, te same instrumentalne tematy, to jednak dziś robi się to zupelnie inaczej. Z drugiej jednak strony po przesłuchaniu tej płyty można dojść do wniosku, że takie zespoły jak The Battlefield Band mogą być w prostej linii kontynuatorami dzieł dawnych mistrzów.
Mimo iż nagrania te ukazały się nakładem Topic Records w 1970 roku, to dopiero teraz są ponownie dostępne. Edycja Temple Records jest zremasterowana, co ułatwia odbiór tych nagrań.

Taclem