Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Jan Ekedahl "Dubbelgangarn"

Utwory : 1. Kaja 2. Dubbelgangarn 3. A & O 4. Davids March 5. Hink och spade 6. Polska till Agnes 7. Scengangarn 8. Motsols 9. Stadsharen 10. Gunnels vals 11. Polska till Helene 12. Koltax 13. Stjannu

Wyd. Sjelvar Records 2003

Jan Ekedahl "Dubbelgangarn"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Jan Ekedahl jest jednym ze szedzkich pionierów gitary folkowej. Jego pierwsze indpiracje brzmieniowe, to Donovan i Joni Mitchell, szybko jednak zaczął aranżować na gitarę szwedzkie utwory folkowe. Za sprawą zespołów takich jak Planxty, czy The Bothy Band zainteresował się też muzyką irlandzką, po którą czasem sięga.
Repertuar pochodzący z Gotlandii znalazł się w 1978 na jego pierwszej płycie. Od 1984 roku gra z zespołem Gunnifjauns Kapell, z którym nagrał siedem płyt. W międzyczasie ukazała się jego płyta "Gitarfamiljen" z 1985 roku.
Album "Dubbelgangarn" to przekrojowa płyta, zawierająca zarówno nagrania z roku 1985, jak i dwa utwory zagrane na płytach Gunnifjauns Kapell. Oprócz tego jest trochę nowego materiału. Muszę przyznać że nie słyszałem wspomnianych tu wcześniej płyt, "Dubbelgangarn" jest więc dla mnie właściwie osobnym albumem, na dodatek dość spójnym.
Technika Eledahla jest wspaniała, gra w różnych strojach i wyczarowuje z gitary piękne brzmienia. Czasem blues-folkowe w stylu Berta Jansha, innym zaś razem niemal klasyczne. Nic więc dziwnego, że wykonania tego gitarzysty usłyszeć można w audycjach specjalizujących się w muzyce powaznej.
Myślę że płyty tej powinni przede wszystkim słuchać gitarzyści folkowi, ale rzecz jasna dla innych słuchaczy też powinna ona być czymś ciekawym.

Taclem