Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Jan Wołek "Trzeciorzęd"

Utwory : 1. Niż 2. Piosenka z okazji przeprowadzki 3. List do Oli 4. Piosenka dla Danki 5. Piosenka ku przestrodze 6. Piosenka dla Aleksandry 7. Odek cyny acy any 8. Plaża dla niechcianych dziewcząt 9. Piosenka na wskroś optymistyczna 10. Piosenka do przyjaciół 11. Piosenka o rozdrożu 12. Pyk, iskierka 13. Piosenka dla chłopców od Breugle’a 14. Piosenka o starych ludziach 15. Tętno 16. Piosenka o zamyślaniu się 17. Dla jednego wariata co za mną lata 18. A jednak idę
Wyd. Dalmafon 2004

Jan Wołek "Trzeciorzęd"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Wołek to bard kojarzący się z dawną kulturą studencką. Jako, że od jakiegoś czasu łatwiej zobaczyć go w telewizji jako prowadzącego programy o sztuce lub filozofii, niż na scenie, to pojawienie jego płyty było dla mnie nie lada niespodzianką. Szybko jednak zapał nieco osłabł, okazało się bowiem, że to nagrania archiwalne z festiwalu FAMA 1985.
Autorskie piosenki Wołka pamiętam jeszcze ze starej kasety, gdzie z jednej strony on śpiewał pięć piosenek, a z drugiej swoje osiem prezentowała Wolna Grupa Bukowina. Nagrania te pochodziły z 1978 roku. Cztery spośród tamtych piosenek ("Piosenka dla Danki", "Piosenka ku przestrodze", "Piosenka dla Aleksandry" i "List do Oli") pojawiają się również tu.
Charakterystyczny wokal Wołka i jego mocne, czasem bardzo osobiste wiersze, mogą być dla niektórych trudne do strawienia. Nie ma tu lekkości Kaczmarskiego, jest raczej refleksja, klimat podobny nieco do tego z dawnej Piwnicy Pod Baranami, czy też ostrego brzmienia bardów rosyjskich.
Wydanie archiwalnych nagrań Wołka, to pomysł dobry, zwłaszcza, że to chyba jedyna w tej chwili pozycja na rynku z jego autorskimi wersjami. Nietrudno znaleźć jego piosenki, brakuje jednak jego wykonań. W tym kontekście to świetna koncepcja. Szkoda jednak, że nie udało się nakłonić Wołka do zarejestrowania tych utworów na nowo.

Taclem