Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Janusz Sikorski "Kołysanie..."

Utwory : 1. Ballada o Morzu Sargasowym. 2. Ballada o wszechżonie. 3. Kołysanka dla Janka. 4. Do Anioła Stróża. 5. Porty. 6. Blues o Julce Piegowatej. 7. Jak drzewa... 8. Nostalgia. 9. Nieskromne marzenie. 10. Kołysanie...


Wyd. Z Dziada Pradziada / KOCH 2002

Janusz Sikorski "Kołysanie..."
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Ballady Janusza Sikorskiego znałem dotąd tylko z wykonań innych artystów. Nie wiedziałem nawet że autorskie nagrania wogóle istnieją. Bardzo dobrze że zdecydowano się je wydać. Dodatkowo edycja wzbogacona jest o ciekawe notki poświęcone artyście. To niesamowite ile przeżyć może jeden człowiek.
Janusz Sikorski znany jest przede wszystkim z tego że był członkiem legendarnych Starych Dzwonów (reszta ówczesnego składu, czyli Ryszard Muzaj, Marek Siurawski i Jerzy Porębski, wspomaga go w nagraniach). Czasem, podobnie jak Muzaj i Porębski, pisywał własne piosenki, głównie marynarskie ballady, przesiąknięte klimatem knajpianego bluesa i opwieściami o życiu na morzu i na lądzie. Nie ma w nich naiwnego młodzieńczego romantyzmu, często męski tematy traktowane są po męsku.
Po śmierci Janusza Sikorskiego (w 1995 roku) piosenki te wykonywał i wykonuje do dziś Waldemar Mieczkowski. Możemy ich słuchać na płycie "Nostalgia" nagranej z Broken Fingers Band. Repertuar ten (utwory takie jak "Porty", "Ballada o Wszechżonie", "Do Anioła Stróża", czy właśnie "Nostalgia") wciąż jest entuzjastycznie przyjmowany w środowisku żeglarskim.
Piosenki takie jak "Kołysanka dla Janka", czy "Blues o Julce Piegowatej" znałem z kolei z wykonań Ryczących Dwudziestek. Posłuchajcie "Kołysanki..." z płyty "Live" Dwudziestek, i oryginalnej, a zobaczycie z jakim pietyzmem odtworzono klimat autorskiego wykonania.
Dla mnie najmocniejszą pozycją w tym zestawie pozostaje nietypowa modlitwa "Do Anioła Stróża". Niesamowita piosenka, choć przy kilku innych utworach też poczuć można dreszcz.
Płyta zawiera dodatkowe dwie piosenki, ktorych nie stety nie mam, gdyż posiadam tylko kasetę. Kto wie, może moze jednak skuszę się na płytę dla tych dodatkowych piosenek.


Taclem