Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Jarema Stępowski "Na Wisłostradzie kwitnie bez"

Utwory : 1. Zabawa jakiej nie było. 2. Na Wisłostradzie kwitnie bez. 3. Bielany. 4. Szemrana Serenada. 5. Poznałem ją w barze "Madryt". 6. Trzej kolesie. 7. Nie ma jak z Warszawy mąż. 8. Warszawa ma nowy most. 9. Na Różyckiego. 10. Paganini z ulicy Targowej. 11. Bo to jest świat starszego pana. 12. Zmieniłeś się, stary.


Wyd. Polskie Nagrania

Jarema Stępowski "Na Wisłostradzie kwitnie bez"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Jedna z późniejszych płyt popularnego warszawskiego aktora i piosenkarza. Podobnie jak poprzednie płyty zawiera ona głownie powojenne piosenki, stylizowane na uliczny folk. Całość uzupełniają orkiestrowe aranżacje i wokalne chórki grupy Alibabki. Dzięki tym zabiegom płyta brzmi bardzo archaicznie.
Jednak spora część piosenek, choć nie tak znanych jak te z poprzednich płyt, broni się dobrze dzięki specyficznemu 'klymacikowi', którego nie udało się zepsuć aranżerom. Należą do nich choćby: "Szemrana Serenada", mimo aranżu nieco wodewilowego ma swój urok, "Poznałem ją w barze 'Madryt'" ma znamiona prawdziwego ulicznego hitu, no i w deche skrzypki! Nienajgorszym numerem są "Trzej kolesie". Klimat praskiego bazaru oddaje z kolei "Na Różyckiego".
Znacznie gorzej czas obszedł się z pozostałą częścią repertuaru, jak choćby z tytułowym "Na Wislostradzie...", który trąci socrealizmem i festiwalem w Kołobrzegu. Podobnie jest z utworem "Ma Warszawa nowy most". "Bielany", to tylko blady cień starego "Jadziem na Bielany".
Spośród recenzowanych tu płyt Jaremy Stępowskiego tej jednej nie znam od lat i przyznam że trudno mi było się do niej przyzwyczaić. Być może dlatego oceniam ją najniżej. Po kolejnym przesłuchaniu zyskała w moich oczach, zwłaszcza że są tu utwory których warto posłuchać.
Aha, niech mi ktoś powie że w "Zmieniłeś się, stary" nie pobrzmiewają echa ska!


Taclem