Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Jazdci Krásna zem

Utwory : 1. Krásna zem 2. Budeme spievať, hrať 3. Zvláštny zvon 4. Cesta tam 5. Snívam o tebe 6. My lovely 7. Dostavník 8. Krásna Mary 9. Pieseň rannej rosy 10. Studňa želaní 11. Som v obraze 12. Príroda 13. Sedmospáč 14. Čarovný svet 15. Voda - Cola 16. Zlatý rám 17. Odchádzam
Wyd. Jezdaci 2000

Jazdci Krásna zem
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Fenomen czeskiej i słowackiej sceny country, to dla mnie wciąż niesamowite źródło odkryć. Nie brakuje tam profesjonalnie brzmiących zespołów, które na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat nagrały świetne płyty. Ale jest też cała masa zespołów pół-amatorskich, które nagrywają płyty mniej mistrzowskie, ale za to szalenie sympatyczne w odbiorze. Tak jest właśnie z albumami grupy Jazdci.
Zaczynali jeszcze w latach 70-tych jako Riders, grając standardy country, piosenki czeskich i słowackich grup i własne utwory, Teraz większość ich repertuaru to autorskie kompozycje, czasem sięgają jednak po utwory zza oceanu, zarówno te tradycyjne, jak i napisane przez tuzy muzyki country i folk. Stąd właśnie wśród autorów na okładce takie nazwiska, jak Joan Baez, Buck Owens czy Randy Travis. Oczywiście te amerykańskie piosenki zostały wyposażone w słowackie teksty.
Stylistyka wykonawcza, mimo że pojawiają się tu ciekawie zagrane partie mandolin czy skrzypiec, zbliża zespół do typowego dla naszych południowych sąsiadów folku włóczęgów, czyli tzw. tramp music. W Polsce w nurcie piosenki turystycznej używa się niekiedy również takiej folkowej poetyki. U Słowaków próżno szukać instrumentalnych fajerwerków, wszystko zagrane i zaśpiewane jest poprawnie, ale płyta jako nośnik jest raczej do tego, żeby ludzie nauczyli się piosenek, przyszli na koncerty i śpiewali z grupą.

Rafał Chojnacki