Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

John Renbourn


John Renbourn
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

John Renbourn urodził się w 1943 roku. Już jako nastolatka interesowała go muzyka folkowa.
Instruktażowa książka "How to Play Guitar" napisana przez Rory'ego McKuena, wprowadziła Renbourna w świat amerykańskiej muzyki folkowej. Zaczał coraz bardziej interesować się nią i badać.
W 1964 roku Renbourn podjął studia muzyczne w kierunku gitara klasyczna w George Abbot School w Guildford. Dwa lata później grał muzykę folkową w klubach w Soho, gdzie miał kontakt z takimi muzykami, jak Paul Simon, Davey Graham i Bert Jansch.
Renbourn i Jansch byli współlokatorami, dlatego często zdarzało im się grywać wspólnie improwizowane sesje. Obaj szybko zauważyli jak łatwo im sięze sobą gra. Renbpourn pojawił się na drugim albumie Jansch'a, a nastepnie nagrali razem płytę "Bert and John". W 1967 onaj założyli Pentangle i pozostali w tym zespole do 1978 roku. Renbourn, podobnie jak inni członkowie grupy, wydawał także albumy solowe, jak choćby "The Hermit" i "The Black Balloon". Później stworzył John Renbourn Group, który to zespół grając brytyjską muzykę korzystał z indyjskich instrumentów perkusyjnych i jazzowych drewnianych instrumentów dętych. Muzyka tej formacji nie należy do najłatwiejszych w odbiorze, choć ma w sobie wiele uroku.
W połowie lat 80-tych Renbourn połączył swe siły z gitarzystą Stefanem Grossmanem. Razem zagrali wiele koncertów na całym świecie. Zdążyli też nagrać dwa albumy, zanim Renbourn nie założył nowego zespołu Ship of Fools, w którym pojawiła się muzyka ze znacznie silniejszymi wpływami celtyckiemi. Jednocześnie koncertował z innymi gitarzystami, w tym równiez z Grossmanem.
Niekiedy Renbourn pojawia się na okazjonalnych koncertach z Janschem, lub szkockim gawędziarzem Robinem Williamsonem.

Taclem