Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

JPP "Pirun Polska"

Utwory : 1. Irish Coffee 2. Sänkypolska 3. Myllypolkka Ja Eriks Polkan 4. Ellun Sotiiso 5. Ruuneperin Katrilli 6. Llaitisen Mankeliska 7. Umreen Alotus 8. Tango Bonito 9. Polska 548 10. Karjalan Yleiskatrilli 11. Malena-Valssi 12. Lampaan Polska 13. Kruunupyyn Katrilli 14. Ruotsalaispolska 15. Konstan Valssi 16. Koskirannan Kiperä 17. Saksan Polkka 18. Pirun Polska 19. Bjudan Marsch 20. Kuikan Kakkospolska
Wyd. Olarin Musiikki 1992

JPP "Pirun Polska"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Kto by przypuszczał, że w Järveli, niewielkiej wiosce w Finlandii, narodzi się kapela folkowa, znana dziś na całym niemal świecie.
"Pirun Polska" to ich czwarta duża płyta, słychać już wyraźnie, że wiedzą, co chcą grac. Trudno muzykę JPP nazwać tradycyjnym folkiem, choć z niego czerpie przecież bardzo dużo. Czterech skrzypków, kontrabasista i fiszharmonista dają nam zarówno to, co charakterystyczne dla skandynawskiej muzyki, jak i tchnienie muzyki klasycznej.
Są tu lekkie ukłony w kierunku muzyki irlandzkiej i szkockiej, ale za pierwszym razem go nie zauważyłem, dopiero tytuły "Irish Coffee" i "Ellun Sotiiso" dały mi nieco do myślenia, po ponownym przesłuchaniu znalazłem jakieś nawiązania. Inne wpływy w muzyce Finów, to m.in. brzmienia ze Szwecji m.in. tytułowe polski, ponoć wywodzące się z naszych ziem.
Warto posłuchać, bo ta muzyka aż koi uszy.
Amerykańska edycja, uboższa o jeden utwór, nosi tytuł "Devil`s Polska" i ukazała się rok później.

Taclem