Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

June Tabor and The Oyster Band "Freedom and Rain"

Utwory : 1. Mississippi. 2. Lullaby of London. 3. Night Comes In. 4. Valentine's Day Is Over. 5. All Tomorrow's Parties. 6. Dives and Lazarus. 7. Dark Eyed Sailor. 8. Pain Or Paradise. 9. Susie Clelland. 10. Finisterre

Wyd.Ryko 1991

June Tabor and The Oyster Band "Freedom and Rain"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

June Tabor - wokalistka, znana ze współpracy z takimi folkrockowymi tuzami, jak Albion Band, Steeleye Span, Fairport Convention, współtworząca z Maddy Prior grupę Silly Sisters, połączyła swe siły ze zdobywającą wówczas sporą popularność grupą Oyster Band.
Na płycie zaczynającej się od nastrojowej ballady "Mississippi" jest sporo premierowych nagrań i kilka coverów. Nieco więcej wykonywała ich June Tabor na koncertach z Oyster Band. Poguesowskie "Lullaby of London" nie traci nic bez wokalu Shane'a MacGowana.
Trzeba jednak przyznać że w bardziej rockowych utworach, jak "Night Comes In" ciakawy skądinąd wokal June traci nieco uroku. Najlepiej wychodzą utwory wolne ("All Tommorow's Parties") i w średnich tempach ("Valentine's Day Is Over", "Pain in Paradise"). Wykonana w duecie piosenka "Divas and Lazarus" dziwnie kojarzy mi sie z melodia "Star of the County Down", natomiast ciekawostką są tam trąbki, wprowadzają troche urozmaicenia, w sumie utwór nadawałby się na singiel.
Również swoistą ciekawostką jest wykonanie piosenki Steeleye Span zatytułowanej "Dark Eyed Sailor". Wykonanie przypomina oryginał, choć jest nieco szybsze i chyba bardziej mi się podoba. Widać że wokalistka pewnie się w nim czuła, cóż wykonywała go od lat.
Na zakończenie albumu zaserwowano nam znów ballade, kończy się więc równie ładnie jak się zaczęło. O to pewnie chodziło. "Finisterre" to bardzo ładna piosenka, choć brakuje mi w niej... Oyster Band.
Wspomniałem o trasie koncertowej June Tabor and The Oyster Band. Wykonywano tam naprawde ciekawe utwory. Nie mam pewności czy nie istnieje z tej trasy płyta (ale na pewno choćby bootleg), ale słyszałem kilka nagrań z tych koncertów. Znalazły się wśród nich m.in. świetna wersja "I Fought The Law" The Clash i "All Along Watchtower" Dylana.
Reasumując, płyta całkiem niezła, choć rację musze przyznać jednemu z zachodnich krytyków, który wspomniał, że w przypadku June Tabor na tak rockową płytę już raczej za późno.

Taclem