Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Kalis "Kalis"

Utwory : 1. New York Galls 2. The world turned upside down 3. The Grass 4. Morgen 5. Hey baby, Quoi ca dit 6. Hang on to me Tonight 7. Colonel Robertson
Wyd. Ciconia 1998

Kalis "Kalis"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Holenderską grupę Kalis pamiętają być może bywalcy festiwali szantowych na początku lat 90-tych. Wówczas formacja ta (używająca szyldu Kalis Folk) koncertowała również w Polsce. Obecny skład zespołu (jako Kalis Folk Rock) wciąż koncertuje i nagrywa nowe płyty.
"Kalis" to czwarty album Holendrów, ostatni w ubiegłym wieku. Na płycie tej muzycy zbliżają się do brytyjskich klasyków folk-rocka, takich jak Steeleye Span, czy Albion Band, słychać to choćby w "New York Galls" i "Colonel Robertson". Zaangażowana politycznie "The world turned upside down" przynosi z kolei skojarzenia z Atillą the Stocbrokerem i jego interpretacją tego utworu.
Ciekawie brzmią piosenki "The Grass" i "Morgen", będące zaśpiewanymi wierszami Emily Dickinson. Pierwsza jest po angielsku, druga zaś w rodzimym języku muzyków Kalisa, czyli bodajże po fryzyjsku.
Zupełnie inny klimat panuje w piosence "Hey baby, Quoi ca dit", nawiązującej do stylu cajun. Z kolei ballada Micka Jaggera "Hang on to me Tonight" jeszcze nigdy nie brzmiała tak folkowo, jak na tym albumie.
Niezły album zespołu, na którym wiele osób w Polsce położyło już kreskę. Holendrzy nie pojawiają się u nas, stąd coraz częściej pojawiają się głosy, że już nie grają. Nic bardziej mylnego. Nie tylko grają, ale robią to całkiem nieźle.

Rafał Chojnacki