Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Kapela Drewutnia


Kapela Drewutnia
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Kapela Drewutnia od 1998 roku gra utwory inspirowane tradycyjną muzyką Ziem II Rzeczpospolitej, a zwłaszcza muzyką terenów, gdzie stykały się i przenikały różne kultury i tradycje. Stąd w jej repertuarze zarówno utwory łemkowskie, ukraińskie, rusnackie, jak i pieśni z Ziemi Lubelskiej, Śląskiej czy Małopolski.
Muzyków, pochodzących z różnych krańców Polski, zjednoczyły wspólne fascynacje muzyczne, ale także niepowtarzalny klimat miasta Lublina, które stało się stałą siedzibą grupy. Celem Kapeli jest przybliżanie współczesnemu odbiorcy dawnych pieśni i piosenek ludowych we własnej interpretacji. Zespół stara się wiernie zachować tekst i melodie utworów oraz – stosując dostępne instrumentarium i śpiew wielogłosowy – oddać w pełni ich nastrój.
"Kapela Drewutnia" koncertuje na terenie całego kraju oraz poza granicami (Belgia, Słowacja, Ukraina), uświetniając m. in. festiwale, imprezy plenerowe, folkowe zabawy taneczne i bankiety. Zdobyła wyróżnienia na Festiwalu Piosenki Studenckiej "Japa" w Łodzi (1997) i Mikołajkach Folkowych w Lublinie (1998). W roku 2000 zajęła trzecie miejsce na Festiwalu "Nowa Tradycja" w trzeciej edycji Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia oraz pierwsze miejsce na Festiwalu Kultury Ekologicznej w Józefowie Roztoczańskim. Wystąpiła na Folkowej Scenie 38 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej "Opole 2001", zaś w styczniu 2003 zdobyła Grand Prix na największym w Polsce, I X Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.
Od października 2003 zespół nawiązał stałą współpracę z lubelską grupą doświadczonych tencerzy i wspólnie przygotował muzyczno – taneczny program koncertowy.
Zespół stale uczestniczy w przedsięwzięciach kulturalnych mniejszości łekmowskiej i ukraińskiej w Polsce. Wystąpił na: Łemkowskich "Watrach" (Michałów – 1999, 2001, Zdynia – 2001, 2002, 2003, Ługi – 2001); Festiwalu Kultury Łemkowskiej (Gorzów Wielkopolski); Łemkowskim "Kermeszu" w Olchowcu; Fesiwalu Kultury Polsko – Ukraińskiej w Lublinie; Międzynarodowym Telewizyjnym Festiwalu Ukraińskiej Pieśni i Muzyki "Horycwit" (Lwów 2002); Warszawskich Dniach Łemkowskich; Kiermaszu Kultury Łemkowskiej; Spotkaniach z Kulturą Łemkowską; Festiwalu Kultury Ukraińskiej na Podlasiu "Podlaska Jesień" oraz Ukraińskich "Małankach" (Lublin, Warszawa). W najbliższych planach ma tourneè po zachodniej Ukrainie (Lwów, Iwanofrankiwsk, Tarnopol).
Zespół wydał dotychczas trzy albumy z folkową muzyką słowiańską: "Hetaj-Hetaj" (1998), "Hojaja Szuhaja" (1999) oraz "i uod sie i do sie" (2001), a także album z mało znanymi kolędami i pastorałkami polskimi "Dźwięki ze stajenki" (2002), których wiele ma w swoim repertuarze. Obecnie przygotowuje kolejny album ("Hej, wiśta"), którego premiera odbędzie się wiosną 2004.
Kapela stale współpracuje z ośrodkami kulturalnymi Lubelszczyzny, Zakładem Tekstologii i Gramatyki Języka Polskiego UMCS, Muzeum Wsi Lubelskiej, mniejszościami etnicznymi i Stowarzyszeniem Integracji z Artystami Niepełnosprawnymi "Dom Muzyki". Jest też pomysłodawcą i głównym organizatorem pierwszego w Polsce międzynarodowego Folkowego Festiwalu Kolęd Słowiańszczyzny "Kolędowe Gody z Folkowej Zagrody".

Skład zespołu:
Ewelina Graban – reco–reco, śpiew
Anna Różycka – skrzypce, mandolina, mandola, suka biłgorajska, śpiew
Piotr Chyła–Goniewicz – bałałajka basowa, akordeon, śpiew, akustyka
Sebastian Fit – bałałajka basowa, kontrabas
Piotr Michalski – flety proste, sopiłki, whistle, wołynka, klarnet, śpiew
Dariusz Mikułowski – bałałajka sopranowa, gitara klasyczna, śpiew
Mariusz Wołkowicz – gitara, toushpulur, mandola, mandolina, teorban, bałałajka basowa, śpiew
Piotr Ziółek – bęben huculski, tamburino, triangiel, dzwonki, śpiew, prowadzenie zespołu.


Kontakt z prowadzacym zespół:
Piotr Ziółek
tel. kom.: 0501 55 38 39
e-mail: kapdrew@wp.pl

Materiał własny zespołu