Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Karpatiyany


Karpatiyany
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Historia zespołu rozpoczyna się w roku 2003 w Kijowie na Ukrainie podczas lokalnego międzynarodowego festiwalu muzyki świata, podczas którego wystąpili na tej samej scenie, ale osobno Valeriy Gladunec, Taras Kompaniczenko i Jurij Fedynskyj. Współpracowali z takimi znanymi zespołami jak Hajdamaky, Drewo, Bożyci. Wszyscy trzej zajmują się tradycyjną muzyką Ukrainy i autentycznym jej wykonawstwem. Ideą przewodnią stała się możliwie najszersza promocja kultury muzycznej Ojczyzny poza jej granicami.
Programy koncertowe zespołu opierają się na nagraniach dokonywanych podczas ekspedycji badawczych prowadzonych w najbardziej odległych wsiach Ukrainy. Członkowie zespołu i ich przyjaciele sami dokonują nagrań w terenie. Z tego zasobu autentycznych pieśni i melodii tanecznych rozwinął się repertuar, w którym pierwowzory nic nie tracą przez ich opracowanie - mają możliwie najlepiej odzwierciedlać ich specyficzne cechy, włączając w to również praktykę wykonawczą i konstrukcję dramatyczną. Szczególną troską otaczają tak charakterystyczny tradycyjny śpiew męski.
Zespół dąży do opanowania mistrzostwa wykonawstwa wokalnego i instrumentalnego unikając wpływów obcych kultur muzycznych, posiłkując się jedynie dokonaniami rodzimych twórców.
Karpatiyany to zespół oddany rozwojowi ukraińskiej tradycji muzycznej. Stara się wprowadzać nowości technologiczne takie jak elektronika, nowoczesne instrumenty jak zestawy perkusyjne i instrumenty elektroniczne, jak również nowe pomysły aranżacyjne.

Skład zespołu:
Jurij Fedynskyj – gitara, śpiew, bandura
Taras Kompaniczenko – kobza, lira korbowa, śpiew
Valeriy Gladunec – śpiew
Sergij Ochrymczuk – skrzypce, śpiew
Vasyl Palaniuk – cymbały, sopiłki
Oleksander Nowiczenko – gitara basowa
Jurij Zacharczuk – bębny