Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Kingston Trio


Kingston Trio
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Amerykańska formacja The Kingston Trio to absolutna klasyka folkowego śpiewania w Stanach Zjednoczonych. Na ich interpretacjach piosenek ludowych opierało się później wielu znanych wykonawców.
W 1957 roku, zaraz po skończeniu collage`u, trzech młodzieńców wystartowało jako współczesny zespół folkowy. Trio stworzyli wówczas: Bob Shane, Nick Reynolds i Dave Guard.
Ich pierwszy przebój, zatytułowany "Tom Dooley", zaprowadził ich na szczyty list przebojów, nie tylko w Stanach. Ten sam utwór doprowadził ich do nagrody Grammy. W 1961 roku miejsce Dave`a zajął John Stewart. W tym składzie grupa przetrwała do 1967 roku, kiedy to rozpadała się. Bob Shane postanowił jednak kontynuować karierę, nagrywając solowe płyty i dając setki koncertów. Jako, że był bardzo ważnym elementem tria, towarzyszącą mu grupę często utożsamiano z nowym The Kingston Trio. Z tego też powodu przeprowadził negocjacje z dawnymi kolegami, w rezultacie których przekazano mu prawo do używania nazwy tria, pod warunkiem, że poprzedzi ją właśnie przymiotnikiem "nowe".
The New Kingston Trio nie ograniczyło się tylko do odtwarzania piosenek poprzedniego zespołu i solowych utworów z repertuaru Boba Shane`a. Nowe utwory były nieco inne, niż te z 1957 roku. Nic dziwnego, w międzyczasie świat zachwycił się takimi grupami, jak Mamas and Papas i Simon & Garfunkel - trzeba to było wziąć pod uwagę. Okazało się jednak, że publiczność oczekuje od Shane`a raczej starych przebojów. Doprowadziło to do kolejnych zmian składu i powrotu do piosenek, które wszyscy znali.
Obecnie grupę używającą ponownie nazwy The Kingston Trio tworzą Bob Shane, George Grove i Bob Haworth.

The Kingston Trio w Sieci: www.kingstontrio.com