Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Krążek


Krążek
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Zespół Krążek wywodzi się ze środowiska piosenki turystycznej, harcerskiej i studenckiej. Tematem piosenek często są góry i wędrówki, a poetyckie teksty prowadzą niekiedy na ścieżki penetrowane przez wykonawców z krainy łagodności. Jednak nie przeszkadza to w zakwalifikowaniu zespołu w poczet wykonawców folkowych.
Od czasu powstania zespołu, czyli od roku 1988, działalność kapeli jest nieodniennie kojarzona z osobą Macieja Służały, autora niemal całego repertuaru zespołu. W latach 1996-97 zespół używał nazwy Tak Czy Owak (wydana wówczas kaseta "Baśń" zawiera największe przeboje Krążka), nazwa ta jednak nie przyjęła się i powrócono do starej nazwy.
Jeśli chodzi o muzykę folkową, najlepiej jeśli oddamy głos Maćkowi Służale:
"Folkowe nuty w naszych utworach? Moim zdaniem kto nie zna muzyki folkowej ten nie zna muzyki! Przecież to są korzenie wszystkiego co się obecnie gra, tak muzyki klasycznej jak i rozrywkowej. Trochę się interesowałem folklorem tak Polskim jak i Celtyckim i jest to taka skarbnica wiedzy o obyczajach i historii, że przez całe twórcze życie nie da się wyeksploatować wszystkich pomysłów tam zawartych... "
Za folkiem przemawia też używane przez zespół instrumentarium, w którym obok gitary pojawiają się takie instrumenty, jak flet poprzeczny, fletnia pana, quena i przeróżne bębenki.

Taclem