Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Kris i Shmendra "Дорога на Калланмор"

Utwory : 1. Лугнассад 2. Пепел Ньюкасла 3. Коронах 4. Фергус Донн и сида 5. Скала Эйстеннахт 6. Песня о славе 7. Недаром с гор спустились 8. Женская песня 9. Переполох в Гленн-Крэхи 10. Кровь 11. Странники 12. Вей, мой ветер 13. Маятник 14. Шабаш 15. Романс 16. Тростник 17. Трасса
Wyd. 1999

Kris i Shmendra "Дорога на Калланмор"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Jak określić płytę tego duetu? To celtycki folk, czy rosyjska poezja śpiewana? Mam wrażenie, że wszystkiego po trochu. Przede wszystkim tematyka jest stricte celtycka, gitara i flet dają podobny klimat. Jednak piosenki napisał Aleksy Shiriaiev, ukrywający się tu pod pseudonimem Kris. Z kolei flecistka i wokalistka pojawiająca się tu jako Shmendra, to jego małżonka Anna.
Brzmienie duetu przypomina czasem akustyczne początki polskiej grupy Cotton Cat, która też łączyła poezję z folkiem. Innym razem bliżej do krainy reprezentowanej przez grupę Krążek (znaną też jako Tak Czy Owak). Kompozycje Aleksego zwykle przypominają raczej utwory Macieja Służały z Krążka, niż małżeństwa Michalskich z Cotton Cat.
Nie brakuje na płycie elementów, które można odnieść do "fantasy folku". To nurt, który w Rosji zdaje się kwitnąć. Pozostaje więc czekać kiedy odkryją go Polacy.

Taclem