Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Kristian Bugge


Kristian Bugge
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Kristian Bugge to młody skrzypek, który jako pierwszy zdobył nagrodę "Radium Award" w marcu 2004r. Nagroda ta nazwana od programu radiowego codziennie emitowanego w Programie 2 i przedstawiającego różne gatunki muzyki, w tym tradycyjną i współczesną muzykę ludową, jest przyznawana młodemu utalentowanemu muzykowi, a oprócz zaszczytu i statuetki obejmuje ofertę wydania CD i koncertu na żywo. Płyta Kristiana Bugge – jego pierwsza – wyszła w marcu 2004 a koncert zwycięzcy odbył się w muzycznym centrum Rytmeposten w Odense w grudniu 2004.
Kristian Bugge ma 25 lat i gra na skrzypcach od 12-ego roku życia. Pochodzi ze wschodniej Jutlandii. Obecnie jest studentem Akademii Carla Nielsena w Odense, która jako pierwsza w Danii ma w programie muzykę ludową i tradycyjną. Jest technicznie dobrym wykonawcą obdarzonym instynktownym wysoko rozwiniętym wyczuciem muzyki tradycyjnej, co jest rzadkością u muzyka w tym wieku.
Podczas wspomnianego koncertu Kristian wystąpił z wieloma równolatkami a także dwoma wytrawnymi muzykami - Peterem Uhrbrandem i Sonnich Lydom - z pokolenia, któremu przypadło w udziale ratowanie przed wygaśnięciem ludowej muzyki, przez uczenie się jej od "starych" muzyków i przekazywanie młodemu pokoleniu.
Uhrbrand, który jest uważany za czołowego wykonawcę tradycji Wysp Owczych , od kilku lat zalicza Kristiana do grona swoich uczniów, a muzyka z tej części Danii znajduje silny akcent w programie koncertowym, chociaż Uhrbrand pozostawia swoje skrzypce w pudle i towarzyszy skrzypkowi przy fortepianie. Najstarszym wśród muzyków był weteran akordeonu Karl Skaarup z Thy w północnej Jutlandii, który w wieku 81 lat jest jednym z niewielu "starych" żyjących i wciąż grających artystów.
Kristian Bugge uczestniczył w festiwalu folkowym EBU w Førde (Norwegia) – występował w składzie zespołu Sans.