Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

La Moresca Antica "Marinaresca"

Utwory : 1. Canto di benvenuto 2. Canto dei battipali veneziani 3.Canto di pesca 4. Pavana alla veneziana, con if suo safterello e piva 5. De la` de l`acqua sta la mia morosa 6. La biondina 7 Leva, leva/`E `mpugna ca sampugna/Balla ca sampugna 8. La pesca dell`anello 9. Marinaresca 10. Carighela ben 11. Sinan Capudan Pascia
12. Allemande/Paso doble portugues/Moresca finale
Wyd. FolkClub EthnoSouni 2005

La Moresca Antica "Marinaresca"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

O tradycjach włoskiego żeglowania wiemy w Polsce niewiele. Co prawda każdy słyszał pewnie co nieco o czasach podbojów weneckich, ale jeśli chodzi o wcześniejsze lata, to mam wrażenie, że jest to raczej bardzo nikła wiedza. Jeszcze słabiej znamy się na włoskiej muzyce folkowej. Owszem, niektóre tańce, czasem piosenki, są znane. Ale co jeśli połączymy pytania o włoskie żeglarstwo i muzykę folkową w jedno? Przyznam szczerze, że do niedawna ja sam poddałbym się bez walki. Jednak obcowanie z płytami grupy La Moresca Antica zmienia postać rzeczy.
Włoski zespół odwołuje się do tradycji antycznej, ale stroje muzykantów wskazują raczej na renesans. Wielu melodii i pieśni nie udało się datować, ale to, do czego udało się dotrzeć można ująć w ramy XVI-XVIII wieku, jest też sześć kompozycji współczesnych. Jednak mimo, że nie są to kompozycje antyczne, to warto posłuchać morskich pieśni ze słonecznej Italii.
Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy surowych pieśni pracy, tawernianych przyśpiewek, jak i muzyki dawnej. Do niej bowiem nawiązuje w dużej mierze brzmienie zespołu.

Rafał Chojnacki