Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Lakis & Achwach "Pirates"

Utwory : 1. Loja 2. Al chalili 3. Efchi 4. Mar roku 5. Gel gel 6. Angelos 7. Isos 8. Elsewhere 9. Paximathokleftra 10. Aqua mediterran 11. Defia 12.Matia mou 13. Oltra il mare 14. Tu votanikou o mangas 15. Mesanichta
Wyd. Extraplatte 2003

Lakis & Achwach "Pirates"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Zespół Lakis & Achwach to wbrew pozorom nie duet. Osiem osób tworzących ta folk-rockową grupę pochodzi z bardzo różnych miejsc. Jest tu dwójka Greków, dwójka Turków, dwójka Austriaków, Niemiec i mieszkaniec Lichtensteinu. Od około 20 lat większość z nich żyje i muzykuje we Wiedniu. Liderem i załozycielem zespołu jest Lakis Jordanopoulos.
Płyta "Pirates" zawiera grecką muzykę folk-rockową. Okładka nieco mnie zmyliła, przyznam szczerze, że spodziewałem się nieco innej muzyki. Tymczasem są tu po prostu współczesne utwory, osadzone w folkowej tradycji Hellady, z niewielkimi odchyleniami w stronę innych klimatów bałkańskich, a nawet muzyki tureckiej.
Folk-rockowe podejście do tematu nie objawia się tu prymitywizacją, jak to często bywa w przypadku mało doświadczonych kapel. Lakis & Achwach to grupa mająca już za sobą kilka płyt i lata pracy. Ich rock ociera się o elementy jazzu, bluesa, czy nawet popu. Jest to wszystko jednak ciekawie zagrane i dobrze wyważone. Czasem zdarzają się elementy zaczerpnięte żywcem z rocka progresywnego (jak choćby partia organów Hammonda w "Efchi"). Innym razem mamy z kolei porządny kawałek folk-rockowego rzemiosła z muzyką nie kojarzącą się właściwie z żadnym konkretnym zakątkiem Europy ("Angelos").
Moim ulubionym motywem na płycie jest instrumentalna kompozycja "Elsewhere". Może zabrzmi to dziwnie, ale skojarzenie miałem takie: gdyby Mike Oldfield był Grekiem i grał na saksofonie, to pewnie tak brzmiałaby jego muzyka.
Reasumując: płyta mi się podoba, zwłaszcza że jest bardzo klimatyczna i nie sposób się przy niej nudzić. Dotychczasowe, bardziej tradycyjne greckie płyty, których słuchałem, nie maiły takiej siły wyrazu.

Taclem