Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Lautari


Lautari
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Zespól Lautari mozna okreslic mianem zespolu folkowego z ciagotami w kierunku jazzu. Trudno odmówic uroku muzycznym poszukiwaniom kapeli, które wioda poprzez muzyke polska, klimaty karpackie i balkanskie. Calosc okraszona jest typowa dla jazzu spora dawka improwizacji.
Mimo iz zespól jest niewielki - tworza go trzy osoby - swoja zywiolowoscia dorównuje znacznie wiekszym orkiestrom. Repertuar zespolu to glównie opracowania motywów polskich, rumunskich, zydowskich, wegierskich i huculskich.
Uwage zwraca tez instrumentarium zespolu, na które sklada sie m.in. birbina (litewski klarnet ludowy) i vioara cu guarna (rumunskie skrzypce z trabka zastepujaca pudlo rezonansowe).

Lautari prezentuje aktualnie program z najnowszej płyty CD „AZARAN” (2006), na którą składają się autorskie kompozycje oraz współczesne opracowania tradycyjnych tematów. Program ten zrodził się z fascynacji muzyką kręgu bizantyńskiego. Mieszają się tu zarówno wpływy różnych krain – Grecji, Turcji, Armenii, Rumunii, Serbii, Bułgarii, jak i systemy i etosy muzyczne – muzyka tradycyjna, obrzędowa, taneczna, klasyczna i sakralna. Na płycie „AZARAN” LAUTARI wyrusza w mityczną podróż, przywołuje historię odwiecznego poszukiwania wolności, szczęścia i piękna.

Skład zespołu:
Maciej Filipczuk – skrzypce
Zbigniew Łowżył – fortepian
Michał Żak – klarnet, flety, szałamaje
Robert Siwak – instrumenty perkusyjne