Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Leahy "Leahy"

Utwory : 1. B Minor 2. Cape Breton Medley 3. McBrides 4. The French 5. The Call To Dance 6. Alabama 7. Don Messer Medley 8. Czardas 9. Colm Quigley 10. The Coulin
Wyd. Virgin Music Canada 1996

Leahy "Leahy"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Pierwsza płyta Leahy to dziś już klasyka współczesnego grania z Kanady. Celtycki folk i folk-rock na wysokim poziomie wykonawczym, to wciąż ich wizytówka. Jednak to od tej płyty wszystko się zaczęło.
Otwierający album utwór "B Minor" to jedno z bardziej znanych wykonań muzyki celtyckiej w wersji folk-rockowej. Jakby dla przeciwwagi otrzymujemy po nim bardzo tradycyjny wstęp do "Cape Breton Medley". Później wracamy do grania podbarwionego rockiem.
Melodia "McBrides", pochodząca z repertuaru nieistniejącej już formacji Moving Hearts (prowadzonej przez niezrównanego Donala Lunny) w wersji Kanadyjczyków doskonale wpasowuje się w formułę płyty. Z kolei pod zestawem "The French" kryją się dwie melodie z francuskiej części Kanady, bardzo stylowo i ciekawie zagrane. Z kolei "The Call To Dance", to granie w sam raz do irlandzkiego stepu, którego dźwięki słychać nawet w nagraniu. Może się nawet nieco kojarzyć z muzyką z "Riverdance".
"Alabama" to country w nieco ragtime`owym klimacie. Fajny, skoczny kawałek, zagrany przede wszystkim dla zabawy. I tak trzymać. "Don Messer Medley" również utrzymano w amerykańskich brzmieniach, to jeden z wielu utworów, w których skrzypek zespołu - Donnell - może pokazać co potrafi.
O tym, że Bałkany inspirują muzyków celtyckich, wiemy nie od dziś. Kanadyjczycy mają w swoim repertuarze prawdziwego czardasza. Co prawda grają go po swojemu, ale wciąż zachowuje pewne charakterystyczne cechy.
Rozpoczynający się od znanej melodii "King of Fairies" zestaw "Colm Quigley", to również stopniowo rozpędzający się utwór z bardzo energicznym zakończeniem. Po nim, na wyciszenie dostajemy najspokojniejszy z utworów - "The Coulin".
Leahy wiele zawdzięczają tej właśnie płycie. Pokazała ona bowiem światu zespół niebanalny, zarówno tradycyjnie, jak i rockowo podchodzący do muzyki celtyckiej.

Taclem