Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Lenahan "Brand New Bag"

Utwory : 1. The Piper`s Got a Brand New Bag. 2. Marie. 3. Guinness as Usual. 4. No Go. 5. Haven Green. 6. Island In The Storm. 7. Bernoulli`s Feet. 8. Nothin. 9. Rebel Song. 10. Phukktifano. 11. Candle & The Flame. 12. One For Davy. 13. New York Lullabye.


Wyd. Clandestine 2002

Lenahan "Brand New Bag"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Niestety kopia, którą otrzymałem od wytwórni nie zawierała okładki, gdyż była to płyta w wersji pre-release. Nie wiem więc czy na płycie grają ci sami muzycy co na "Hooligans in Suits". Pewnien jestem jedynie lidera - Toma Lenahana, najprawdopodobniej gra tu też wyścigowy skrzypek nazwiskiem Ferrari.
Już początek płyty zapowiada niezłą zabawę z celtyckim rockiem. Melodyjka na dudach szkockich, jazzowe wstawli gitarowe i rytmiczne, oraz wokal stylizowany na hip hop. Niewątpliwie Ameryka odciska tu swoje piętno na muzyce celtyckiej.
W utrzymanym w klimatach jamajsko-skankowych "Marie" mamy dialog szkockich dud z trąbką. Piosenka to dość wesołe ska w średnim tempie. Przy okazji Tom przypomina nam że jest niezłym autorem tekstów. Trudno pisać piosenki w Stanach i nie otrzeć się o country. Wiedzą o tym nawet fani Matallicy, również Tom w Guinnes as Usual" ociera się o rock and rolla w stylu country.
Znacznie bardziej "wyspiarski" klimat panuje w "No Go", który brzmieniowo pasuje do albumów Fairport Convention z lat 80-tych, złotego okresu w elektrycznej karierze zespołu, kiedy muzycy już nieco okrzepli i wiedzieli co chcą grac.
Wszystkim, którzy lubią spokojne celtyckie utwory przypadnie do gustu "Haven Green", gdzie na pierwszy plan wysuwa się harfa.
"Island In The Storm" to najlepsze połączenie reggae z muzyką celtycką, jakie można sobie wyobrazić, tu wszystko współgra, niemal tak jak u Trebuni-Tutków z Twinkle Brothers.
Wspomniałem o panu Ferrarim. Jego autorska kompozycja "Bernoulli`s Feet" to niezły popis kompozytorskiego rzemiosła i gry na skrzypcach.
"Nothin" to blues. W sumie brzmi trochę podobnie do tego co zrobił Sławek Wierzcholski na płycie "Przejściowy Stan". Bluesowy kawalek plus troche etnicznych instrumentów.
Do tradycyjnyh folkowych pieśni rebeljanckich zespół nawiązuję we własnej "Rebel Song", w której pytają "kto potrzebuje dziś rebelianckich pieśni?". Zgrabnie i bardzo po irlandzku podany kawałek. Podobnie z resztą jak mieszanka tradycyjnych tańców zatytułowana "Phukktifano".
Rytmy amerykańskiego folka, country i rock and rolla powracają w "Candle & The Flame". Zaraz potem Tom mierzy się z utworem jednego z najpopularniejszych irlandzkich dudziarzy - Davy`ego Spillane`a.
Nieco swingująca kołysanka dla Nowego Jorku nabrała ostatnio nieco innego wydźwięku. Został osobno wydany singiel Toma "New York Lullaby", z którego dochód zasilił konto pomocy ofiarom zamachu z 17 wrzesnia.
Muzyka na tej płycie jest bardzo wyluzowana, ale nie sztuczna. Mimo dość nieortodoksyjnego wykonania, potrafi przyciągnać zarówno folkrockowców, jak i tradycjonalistów. Trudno się dziwić że w tyglu kulturowym jakim są Stany Zjednoczone powstają takie płyty. Jeśli na następnej płycie formacji Toma Lenahana usłyszę oberka, też się nie zdziwię.

Taclem