Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Lenahan "Hooligans in Suits - Live in U.K."

Utwory : 1. The Mind Reels. 2. Lenagan's Ball/Hideaway. 3. Geese in The Bog. 4. Day Ever Comes. 5. Green Groves. 6. Look To The Mountains. 7. Dudelsack Blues. 8. Islands in the Storm. 9. 4 Jigs to the Wind.

Wyd. Clandestine

Lenahan "Hooligans in Suits - Live in U.K."
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Koncertowa płyta chicagowskiego bandu Lenahan nagrana została podczas koncertów we Wielkiej Brytanii. Zespół dowodzony przez Toma Lenahana - Amerykanina o irlandzkim rodowodzie - daje popis tego, co zwykło się nazywać celtyckim rockiem. Gatunek ten jest na tyle popularny, że znalazł swoich kontynuatorów także w Polsce, że wspomne tylko The Bumpers, Przylądek, czy Emerald.
Lenahan nie zapomina jednak że jest zespołem amerykańskim. Znajdują się tu więc przeróżne wpływy obecne w Stanach, o dziwo raczej bez country.
Celtycko-rockowe "The Mind Reels" wprowadzają nas w klimat koncertowej zabawy. Dalej jest podobni, uwagę przykuwa wirtuozerska gra na skrzypcach Clarence'a Ferrari. Tom śpiewa "Lannigan's Ball", które przechodzi w "Hideaway" - bluesa z delty Mississipi. Brzmi to jak skrzyżowanie The Pogues z The Blues Brothers.
"Geese in the Bog" udowadnia że Tom poza whistles gra też na dudach. Uzdolniony facet. Dmucha w wielkie szkockie dudy, a sekcja jedzie dalej na rockowo, choć bez karkołomnych wycieczek.
W "Day Ever Comes" poznajemy kolejne oblicze Lenahana - tym razem jako autora piosenek. Nietrudno odgadnąć jak brzmią te piosenki. Oczywiście celtycko-rockowo. Tak czy owak są dość dobre i niebanalnie zaaranżowane, jest miejsce i na skrzypki i na solówke na elektrycznej gitarce. Dotyczy to też kolejnych piosenek, bluesowego "Look to the Mountains", wspaniałego celtyckiego reagge - "Island in the Storm", glam rockowego "Drink Takes A Man", czy niemal punk-folkowego "Hooligans in Suits".
W kawałkach instrumantalnych Tom daje pograć panu Ferrari, albo sam ostro łoi na dudach. Ciekawostką jest że właśnie kompozycję "Dudelsack Blues" zagrano na wielkich szkockich dudach.
Płyta kryje bonus-tracka, ale jak to z takimi utworami bywa, lepiej nie zdradzać niespodzianki. Fajna koncertówka, a w zanadrzu czeka już najnowsze studyjne dziełko grupy Lenahan, gdy piszę te słowa jeszcze nie ma go na rynku, ale już niedługo ponownie będę mógł napisać o amerykańskich celtic-rockowcach.

Taclem