Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Les Z`embruns d`Comptoirs "Le Sel de la Mer"

Utwory : 1. I Wish I Was Sailor 2. Les Malamoks 3. Le Port de Tacoma 4. Le Vieux Bosco 5. Encore un Coup Tiens Bon 6. L`Harmonica 7. Course au Chili 8. Roulez mon Z`Aviron 9. Le Petit Bois 10. Les Vieilles Carenes 11. Fanny de Lanninon 12. Les Petites Friteuses 13. Saute Blonde 14. Savez-vous Danser la Polka 15. The Drunken Sailor 16. La Route de San Fransisco 17. Sus la Mé 18. Le Forban 19. Chantons pour Passer le Temps 20. Le Sel de la Mer

Wyd. CAC G. Brassens Mantes La Jolie

Les Z`embruns d`Comptoirs "Le Sel de la Mer"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Jak się okazuje we Francji śpiewa się nie tylko szanty bretońskie i francuskie - Les Zembruns d`Comptoirs znają również angielskie tradycyjne pieśni morskie. Dominuje oczywiście repertuar z kontynentu, ale dobrze świadczy o grupie, że nie są zaślepieni tylko własną tradycja.
Ciekawostką jest fakt, że pojawiają się tu też francuskojęzyczne wersje angielskich zaśpiewów, taka np. "Le Port de Tacoma" to pieśń wykorzystująca melodię "Banks of Sacramento" a "La Route de San Fransisco" to popularna "Rio Grande". Z kolei "Encore un Coup Tiens Bon" znane jest w Polsce jako "Halabaluby ley" z tekstem Marka Szurawskiego.
Les Zembruns d`Comptoirs to przede wszystkim zespół wokalny, choć w większości utworów pojawia się akordeon (czasem dwa), sporadycznie pojawiają się jeszcze inne instrumenty. Cały album zarejestrowano na żywo, co daje pewne wyobrażenie o możliwościach wokalnych grupy.
Nie zabrakło tu kilku standardów ("L`Harmonica", "The Drunken Sailor"), jednak większość repertuaru jest u nas właściwie nieznana, co sprawia, że płyty słucha się z tym większą ciekawością. Wyróżniają się tu bardzo melodyjne piosenki, jak "Course au Chili", "Le Vieux Bosco" i tytułowy utwór z tego albumu - "Le Sel de la Mer". Również "Le Petit Bois" to ciekawostka, bo szantowy zaśpiew jest tam prowadzony przez kobietę. Jako żywo przed oczyma staje rozśpiewana tawerna i piękna barmanka zaczynająca pieśń podejmowaną przez podchmielonych marynarzy. Ta sama wokalistka pojawia się też w "Sus la Mé".
Kolejna płyta z pieśniami morskimi, która tchnie autentyzmem, a nie studyjną produkcją. Co prawda na scenie folkowej miejsca jest sporo dla różnych zespołów, ale warto docenić surowy autentyzm.

Taclem