Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Levellers "Levelling The Land "

Utwory : 1. One Way. 2. The Game. 3. Fifteen Years. 4. The Boatman. 5. Libety Song. 6. Far From Home. 7. Sell Out. 8. Another Man's Cause. 9. The Road. 10. The Riverflow. 11. Battle Of The Beanfield.


Wyd.China Records 1991

Levellers "Levelling The Land "
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Druga płyta zespołu z Brighton. Właściwie to już klasyka. Zespoł od kilku lat sukcesywnie niszczy własną legendę, jednak jest ona na tyle trwała, że nowe wydawnictwa Levellersów znajdują nabywców. Moze jestem trochę niesprawiedliwy, ale naprawdę tęsknie za płytami takimi jak "A Weapon Called The Word" czy "Levelling The Land". Niestety płyty takie nie podbiłyby list przebojów, jak udało się to "Zeitgeist".
Muzyka zawarta na płycie jest w wiekszości akustycznym folkorockiem z dużą dozą skrzypiec i maksymalną dawką energii, charakterystyczną dla muzyki brytyjskiego kwintetu.
Otwierający album utwór "One Way" to jeden z pierwszych przepojów zespołu i jednocześnie kwintesencja stylu kojarzonego z The Levellers. Wyrazisty wokal Marka Chadwicka dodaje większości kompozycji charakteru. Piosenki śpiewane jakby od niechcenia w rzeczywistości są dobrze dopracowane. Nie bez znaczenia pozostaje też w przypadku piosenek Levellersów warstwa tekstowa. W większości są to utwory zaangażowane, odzwierciedla to z resztą postawa zespołu, który co jakiś czas angażuje się w akcje społeczne. Na szczególne wyróżnienie zasługuje ballada, a właściwie protest-song pt. "Another Man's Cause". Pieśń o walce za cudze sprawy, za cudzą religię, o bezsensowności heroicznej żołnierskiej śmierci. Również dwa ostatnie utwory są bardzo sympatyczne.
Polecić tę płytę można zarówno wielbicielom muzyki folkowej jak i fanom brytyjskiego rocka. Niekiedy uznaje się Levellersów za spadkobierców New Model Army. Całkiem słusznie.

Taclem