Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Lia Fáil


Lia Fáil
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Zespół Lia Fáil powstał na początku 2008 roku, zaś w obecnym składzie gra od marca 2011 r. Inspiratorką powstania grupy była Ania Bielecka, absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, flecistka, pianistka, wokalistka i kompozytorka, znana szczególnie miłośnikom szant i pieśni żeglarskich, z nieistniejącej już, lubelskiej kapeli Samhain. Obecnie pracuje przy kilku projektach muzycznych, m. in. z Mariuszem Migałką (Mr. Hyde) współtworzy formację Circle of Bards, prowadzi też kilka chórów młodzieżowych i grup wokalnych. Na skrzypcach wspiera ją utalentowana absolwentka Gdańskiej Akademii Muzycznej, Kasia Józefczuk, uczestniczka kursów mistrzowskich w kraju i za granicą. W sekcji rytmicznej znajdziemy Kamila Banacha, absolwenta Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. T. Szeligowskiego w klasie perkusji, stale współpracującego z Filharmonią Lubelską oraz Teatrem Muzycznym. Obok niego jedyny samouk w grupie, basista i wokalista w jednym, Marcin Kawalec - niegdyś podpora zespołów Rain, Bujana Grupa Majowa oraz Na Opak (laureat festiwalu Fama 2001). Aby ten muzyczny tygiel był kompletny, w marcu 2011 roku zespół zaprosił do współpracy Michała Lewartowicza - dyplomanta Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie, laureata nagrody indywidualnej dla najlepszego instrumentalisty na festiwalu VI Europejskie Integracje Muzyczne 2010.
Dzięki tak różnorodnemu podejściu do muzyki grupie udało się wypracować własne, oryginalne brzmienie. Choć korzenie wykonywanych utworów sięgają przede wszystkim do tradycji krain celtyckich – Irlandii, Szkocji, Walii, Bretanii, to cały czas szukają, wędrując przez różne gatunki muzyczne i różne kultury. Aranżacje tworzone są wspólnie, z wykorzystaniem z indywidualnych doświadczeń każdego członka zespołu. Jak sami mówią - starają się w żaden sposób nie ograniczać swej inwencji. Dzięki temu w macierzystym Lublinie Lia Fáil ma już całkiem sporą rzeszę wiernych fanów. Dwukrotnie koncertowali na antenie studenckiego Radia Centrum, w ramach audycji „HelloFolks!”, prowadzonej przez Marcina Puszkę, zaś jeden z utworów z ich debiutanckiej EPki był emitowany przez największą lubelską stację radiową, czyli Radio Lublin. Pojawiają się też w kilku rozgłośniach internetowych, takich jak celtica.fm czy Radio Świdnik. Wystąpili również na kilku festiwalach, nie tylko folkowych (np. „Mikołajki Folkowe”, „HelloFolks!”), ale też piosenki turystycznej czy poezji śpiewanej, zdobywając m. in. wyróżnienia na „Jesieni z Poezją 2009”, „Bakcynaliach 2009”. Zespół zdobył też pierwsze miejsce na EKO Festiwalu 2011 w Józefowie na Roztoczu oraz Grand Prix III edycji poznańskiego "Dragon Folk Fest" 2012. W tym samym roku zostali zaproszeni na jedną z najważniejszych imprez o tematyce celtyckiej w Skandynawii – Öland Celtic Irish Music Festival 2012 w Szwecji.
Lia Fáil wciąż rozwija swoje zainteresowania muzyczne, pracując nad materiałem na kolejne wydawnictwa. Świeżość i energia, płynące z ich muzyki, zjednują im zarówno miłośników celtyckich klimatów, jak i ludzi niezwiązanych z folkową sceną, zaś koncerty zespołu, zawsze znakomicie odbierane przez publiczność, są muzyczną podróżą między irlandzkimi pubami aż do krainy celtyckich legend i baśni.

Materiał własny zespołu