Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Loreena McKennitt "The Mask and Mirror"

Utwory : 1. The Mystic's Dream 2. The Bonny Swans 3. The Dark Night Of The Soul 4. Marrakesh Night Market 5. Full Circle 6. Santiago 7. The Two Trees 8. Prospero's Speech

Wyd. Quinlan Road 1994

Loreena McKennitt "The Mask and Mirror"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Zdecydowanie najlepsza pozycja w dyskografii tej kanadyjskiej artystki. Przez bardzo długi czas był to dla mnie najlepszy celtycki album jaki znałem. Celtycki ? Cóż masa tu kulturowych wpływów, jednak zarówno gra Loreeny, jak i zaproszonych muzyków (Donal Lunny, Davy Spillane) decyduje o takim właśnie charakterze płyty.
Płyta "The Mask and Mirror" to również album który przysporzył artystce największej popularności. Swoisty romans muzyki celtyckiej z art-rockiem, world music i new age dał niespodziewanie dobre rezultaty.
Inspiracji jest tu niesamowicie dużo - od poetów (W.B. Yeats "The Two Trees", W. Shakespeare "Prospero's Speech"), przez muzykę tradycyjną ("The Bonny Swans") aż po własne doświadczenia z podróży ("Marrakesh Night Market", "Santiago"). Wiele spośród tych utworów znalazło się później na soundtrackach różnych filmów i seriali. Powód jest prosty - to muzyka bardzo plastyczna.
"The Mystic's Dream" to chyba najbardziej charakterystyczny utwór z tego zestawu. W tym jednym utworze Loreena bija na głowe czołowe twórczynie muzyki mistyczno-celtyckiej, jak Enya czy Maire Brennan. Nie pozostawia też złudzeń że jest świetną wokalistką.
Kto jeszcze nie słyszał tej płyty - serdecznie polecam.

Taclem