Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Maire Brennan "Whisper to the Wild Water"

Utwory : 1. Follow The World. 2. Wher I Stand. 3. Hard To Break The Seal. 4. To The Water. 5. Whisper To The Wild Water. 6. Peacemaker. 7. Ageless Messengers. 8. I Lathair De (In God's Presence). 9. Life. 10. Rinne Tu. 11. Mary Of The Gaels. 12. Sign From The Hills. 13. Bi Thusa Mo Shuile (Be Thou My Vision).


Wyd. SONY/WORD 1999

Maire Brennan "Whisper to the Wild Water"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Ku przypomnieniu dla tych którym Maire Brennan z niczym się nie kojarzy , napisze Clannad i wszystko będzie zapewne jasne. Wbrew wszelkim opiniom "redaktorów pism muzycznych" nie jest to "debiutancka " płyta wokalistki Clannad . To już 4 i jak słychać nie ostatni album w jej dyskografii , "Whisper To The Wild Water" jest kontynuacja tematu podjętego na płycie "Perfect Time" .Maire jako bardzo religijna osoba i nie wstydząca się co najważniejsze swojej wiary postanowiła zawrzeć w swoich utworach miłość do Boga.
Płyta emanuje różnorodnością , każda piosenka stanowi jak gdyby osobny element układanki dlatego wyznaje zasadę ze płytę te powinno się słuchać od początku do końca. Każdy utwór stanowi jakieś przesłanie i omijając go sprawić możemy ze płyta ta nie wywrze na nas tak głębokiego wrażenia jak może.
Nie trzeba chyba przekonywać tych którzy zetknęli się z cudownym aksamitnym głosem Maire. Charakterystyczny sposób w jaki wykonuje ona swe utwory sprawia ze nabierają one wręcz mistycznego znaczenia, piosenka to w końcu tylko muzyka i słowa, Maire udało się uczynić z tych utworów prawdziwe modlitwy które zawierają w sobie cos co każe nam ich słuchać i słuchać...staja się one potem częścią naszej codzienności. Nie wiem czy błędnym byłoby tu użycie słowa ze można się wręcz "uzależnić' od tej muzyki(sama nie wyobrażam sobie dziś wyjścia z domu bez walkmana z WTTWW ;-) .
Jak już wcześniej wspomniałam płyta nie jest jednostajna choć niektórym po usłyszeniu fragmentu piosenki wdaje się ze płyta jest "usypiająca". Nie wiem co wspólnego ma z sobą muzyka z WTTWW ze spaniem no ale to nie moja opinia! Na płycie można znaleźć tak energiczne utwory jak tytułowy "Whisper to the wild water" (oczywiście energiczność ta jest na miarę tego rodzaju muzyki-nie mylić z ostrym brzmieniem punk-rocka !) poprzez spokojne jak "To the water", wreszcie jedna z moich ulubionych kompozycji na płycie czyli "Peacemaker" w którym to "głównym głosem" jest synek Maire Poul Jarvis .Jeżeli ktoś kiedyś miąłbym ochotę posłuchać modlitwy w języku gealickim powiedzianej przez 5 letniego chłopca a w tle słuchając jego cudownej mamy to po prostu nic lepszego już nikt nie wymyśli;-)
Tak wiec w oczekiwaniu na kolejna płytę Maire Brennan która miejmy nadzieje już wkrótce się ukaże słucham sobie" Whisper To The Wild Water" i myślę czy jest jeszcze ktoś jest w stanie na tyle wysilić swe zmysły by odczuć ile piękna można zawrzeć w muzyce.

Moya