Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Marcipán "Polajko!"

Utwory : 1. Polajka 2. Bazantnice 3. Za zdravi Marie Terezie 4. Taticek 5. Forman 6. Goticka harfa 7. Synecek 8. Perstynsky zamek 9. Dubina 10. Babka I 11. Liska 12. Babka II 13. Sohaj 14. Leta 15. Mamicko, mamicko 16. Svarna devecko 17. Rasasa 18. Saratske pole 19. V sirem poli
Wyd. Supraphon 2003

Marcipán "Polajko!"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Marcipán prezentuje nam bardzo ciekawą płytę. Przede wszystkim jest to muzyczna wyprawa na Morawy, a więc poruszamy się w przestrzeni. Jednak na tym się nie kończy. Jest to też podróż w czasie. Cofany się do zatłoczonych gospód, a nawet do dawniejszych czasów, kiedy to niektóre z pieśni śpiewano na dworach i po wsiach.
Z wyjątkiem dwóch utworów wszystkie z tych piosenek mają tradycyjne korzenie. Zaaranżowano je współcześnie, nadano atrakcyjną formę i ciekawie zagrano.
Jeden z muzyków Marcipánu grał przez jakiś czas w kultowej grupie Čechomor, postanowił jednak, że jego zespół będzie bliższy morawskiej tradycji, niż folk-rockowi i swoje zamierzenie spełnił. Ten album można uznać za rodzaj debaty z najbardziej znaną czeską grupą folkową. Z punktu widzenia radiowych DJ-ów Marcipán pewnie przegra, głównie przez wzgląd na pewne udziwnienia, zwłaszcza związane z nawiązaniami do muzyki dawnej. Ale jak to będzie z słuchaczami?
Temu albumowi trzeba dać trochę czasu. Nie jest to najłatwiejsza płyta. Mimo to warta uwagi i kilkukrotnego przemielenia w odtwarzaczu. Dopiero wtedy można wydać ocenę. Moja jest pozytywna.

Taclem