Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Martyn Bennett


Martyn Bennett
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Muzyka proponowana przez Martyna Bennetta bywa zazwyczaj określana jako "world music", lecz równie często pada określenie "folk fusion".
Bennett urodził się w Nowej Funlandii, lecz powrócił z rodziną do Szkocji w 1977 roku. Jego pierwsze utwory były pod silnym wpływem gaelickich piosenek nowofunlandzkich emigrantów. Ukończył Królewską Szkocką Akademię Muzyki i Tańca w Glasgow. Grał wówczas na skrzypcach i pianinie. Następnie zainteresował się Ceol Mor - bardzo starą techniką gdy na szkockich dudach. Jako ciekawostkę można zaznaczyć, że został osobistym dudziarzem prezydenta Tanzanii podczas jego pobytu w Edynburgu.
Martyn zaczął się coraz bardziej interesować połączeniem muzyki tradycyjnej z nowoczesnymi dźwiękami. Przez jakiś czas realizował się jako twórca muzyki do spektakli, nagrywał też na potrzeby filmu. Przez trzy miesiące uczestniczył w amerykańkim tournee grupy Wolfstone. Grał też podczas nietypowego szkockiego święta - premiery filmu "Braveheart" na zamku Stirling.
Muzyka którą Martyn Bennett serwuje na swoich solowych płytach stanowi swoisty mariaż muzyki syntezatorowej z celtycką, skandynawską, turecką i wieloma innymi. Należy zaznaczyć że takie połączenie spotkało się ze sporym zainteresowaniem publiczności, a Bennett osiągnął spory sukces, zarówno finansowy, jak i artystyczny.

Taclem