Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Mary Bergin


Mary Bergin
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Urodzona w 1949 roku w Shankill (obecnie przedmieścia Dublina) Mary dorastała wraz ze swoją siostrą Anoinette McKeena (która jest obecnie znana i cenioną harfistką) w rodzinie o bogatych tradycjach muzycznych. Jej matka była skrzypaczką a ojciec grał na melodeonie. W ich domu pojawiało się wielu znanych muzyków tamtego okresu m.in. Paddy Hill, Elizabeth Crotty (concertina) czy też Kathleen Harrington.
W okresie dziecięcym próbowała uczyć się gry na wielu instrumentach. W wieku około 9 lat zaczęła grę na tin whistlu (leworęcznie), nieco później również na flecie. Mary mówi ze pamięta dobrze czasy kiedy rodzice zabierali ją na wakacje do Mildtown Malbay. Tam też miała przyjemność poznać Williego Clancy’ego oraz innych muzyków. I chyba właśnie Willy Clancy wywarł największy wpływ na jej życie artystyczne.
Mary podkreśla także w ze w młodości dużą inspiracją dla niej byli starzy tradycyjni skrzypkowie.
"...Zawsze czułam ze maja cos bardzo specjalnego, rytm w swojej grze. Kiedy inni ludzie grający na whistlach słuchali tylko whistla, ja słuchałam wszystkich instrumentów...". Mary wraz ze swoja siostrą zaczęły uczestniczył w wielu sesjach. W niedługim czasie Mary stała się jedną z ważniejszych osób sceny Dublińskiej.
Wzięła udział w turne po UK Comhaltas Ceoltoiri Eireann gdzie grała z takimi muzykami jak Matt Molloy czy tez Liam O`Flynn.
Jednym z przełomowych momentów jej karierze było spotkanie osoby Alexa Finna który zaprosił ją do Spiddal. Mary poznała tam przyszłych członków grupy De Dannan. Spiddal było również domem Festi Conlona z Gaell- Linn.
Conlon zajmował się promowaniem ludzi grających na tin whistlu. W roku 1979 ukazała się debiutancka płyta Mary pt "Feadóga Stain". Która została przyjęta z bardzo dużym entuzjazmem w środowisku folkowym. Mary Bergin jest także współzałożycielką zespołów takich jak: Green Linnet Ceili Band gdzie w grała z takimi muzykami jak Tommy Peoples (skrzypce), Liam Rowsome (skrzypce), Mick Hand (flet), Johnny McMahon (akordeon).
Przygoda z tą grupą trwała 5 lat. Następnym zespołem z jakim grała była grupa Ceoltoiri Laigheann. Następnie zaczęła występować z zespołem De Dannan. Ten niezwykle krótki epizod został przerwany przez macierzyństwo.
W latach 90 wraz z Dearbhaill Standun, Kathleen Loughnane i Martiną Goggin. Założyła grupę Dordan która grała połączenie muzyki barokowej z irlandzką.
W 1993 roku ukazała się druga solowa płyta Mary zatytułowana "Feadóga Stain 2". Została ona przyjęta z równie dużym entuzjazmem jak pierwsza.
Bergin przez wiele osób uważana jest za absolutną mistrzynię whistla. Gra bardzo rytmicznie i delikatnie używając przy tym ogromnej ilości ozdobników. Jej utwory są niesamowicie żywe, radosne i kolorowe.

Perry