Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Matragona


Matragona
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Zespół powstał jesienią 1992 roku w Sanockim Domu Kultury, a od grudnia 1993 prezentuje własną muzykę tworzoną w oparciu o bogate instrumentarium. Muzyka ta łączy w sobie tradycje wielu kultur Ziemi, na płaszczyźnie zawartej w kolorycie, klimacie brzmieniowym. Fascynacja tymi jakościami wypływa z przekonania o ich roli w przekazie tego, co jest w muzyce najgłębsze, co jest jej duchowym doświadczeniem. Celem jest odnajdywanie w muzyce jej wspólnego wymiaru ponadkulturowego oraz przywrócenie sztuce synkretyczności. Stąd na koncertach istotny staje się zarówno taneczny gest jak i czynność grającego muzyka.
Matragona coraz częściej pojawia się na ogólnopolskiej scenie folkowej, choć jej muzyka oddalona jest od tego nurtu. Instrumenty klasyczne oraz pochodzące z różnych obszarów kultury (autentyczne i rekonstruowane przez członków zespołu) - z Azji, Afryki, Ameryki Pd., odmienna rola głosu i śpiewanego tekstu - pozwalają na prawdziwe dźwiękowe podróże.
Grupa nagrywała muzykę teatralną (dla teatru ZGRZYT), uczestniczyła w warsztatach teatru dźwięku Atman (Gadająca Łąka), corocznie organizuje własne warsztaty muzyczne w okolicy bieszczadzkiego szczytu Matragona. Orkiestra Jednej Góry zdobyła główne nagrody na festiwalach w Radomiu (Festiwal Muzyki Inspirowanej Folklorem - za "teatr instrumentów i klimat duchowy") i Lublinie (Mikołajki Folkowe - scena otwarta)

Skład zespołu:

Malwina Zych (śpiew, czuringa, kazoo), Katarzyna Smiszkiewicz (flet, piccolo, zampona), Tomasz Gawlewicz (flety podłużne, tar, zampona, konga, zanza, czuringa), Konrad Oklejewicz (flet, flety podłużne, quena, instrumenty klawiszowe), Antoni Wisłocki (kontrabas, zanza, keyboard), Wojciech Krawiec (skrzypce, sarangi, wiolonczela, fidel, mandolina, gitara "12"), Jacek Dusznik (tabla, ksylofon, instrumenty perkusyjne), Maciej Harna (gitara, sitar, zanza, tuby uderzane, kierownictwo artystyczne)
Kontakt: SDK, 38-500 Sanok, ul. Mickiewicza 24, tel./fax.:0 13 463-41-42

Materiał własny zespołu