Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

McCalmans "Where The Sky Meets The Sea"

Utwory : 1. Women O`Dundee 2. Highlands Tomorrow 3. Applecross Bay 4. Voice of my island 5. Gallant Murray 6. Galway to Graceland 7. Farm Auction 8. Wild Old Tune 9. Laerke`s tune/The stuttering songbird/Seals of your money back 10. The fishing days 11. Rise rise 12. Ae fond kiss 13. The spinner`s wedding 14. The last Leviathan 15. Running home

Wyd. Greentrax 2002

McCalmans "Where The Sky Meets The Sea"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

The McCalmans to grupa, która prezentuje od wielu wielu lat tradycyjne i współczesne piosenki i melodie z Górzystej Krainy - Szkocji. Wielu widzi w nich szkocki odpowiednik irlandzkiej grupy The Dubliners. Uważam jednak, że The McCalmans są za młodzi i ich głosy brzmią zbyt czysto by kusić się o takie porównania.

Na swoim najnowszym albumie grupa wychodzi nieco poza szkockie tematy. Mamy tu m.in. piosenkę "Galway To Graceland" Richarda Thompsona (znanego choćby ze współpracy z grupą Fairport Convention), czy utwór "The Last Leviatan" Andy Barnesa, pochodzący z Kanady.

Obok zapożyczeń i utworów tradycyjnych mamy na tej płycie również bardzo ciekawe kompozycje dwóch członków zespołu. "Highland Tomorrw" napisane przez lidera zespołu - Iana McCalmana - mogłoby być bez problemu uznane za tradycyjną szkocką balladę. Klimat tej piosenki idealnie wpasuje się w tradycyjne brzmiania charakterystyczne dla zamglonych pól i malowniczych jezior Szkocji.

Drugim członkiem zespołu, który udziela się tu kompozytorsko jest Nick Keir, który oprócz piosenki "Running Home" zamykającej płytę napisał też wiązankę instrumentalnych melodii tanecznych w typowo folkowym klimacie.

Jako że płyta jest nowa, można polecić ją również ze względu na produkcję, która nie była najsilniejszą stroną niektórych starszych nagrań The McCalmans. Brzmienie jest przejrzyste i selektywne, co ma znaczenie w przypadku wielogłosowych zaśpiewów i delikatych partii niektorych instrumentów.

Płytę można potraktować jako klimatyczną kolorową pocztówkę ze Szkocji, na któej dla odmiany nie widzimy ubranego w kraciasty kilt dudziarza, a jedynie malowane dźwiękami gory, łąki i jeziora.

Taclem