Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Mechanicy Shanty


Mechanicy Shanty
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Z powstaniem zespołu wiąże się pewna anegdotka. Jako że uczestnicy Warsztatów Marynistycznych, organizowanych przez Marka Siurawskiego w Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni postanowili zarejestrować wyniki swojej pracy, realizator dzwięku aby oznaczyć jakoś taśme (a zespół nie miał wówczas jeszcze nazwy) napisał "Mechanicy Shanty". Dlaczego? Mechanicy - bo z Warsztatów, a shanty - wiadomo.
Skład zespołu wykrystalizował się około roku 1987, z tego okresu pochodzi pierwsza płyta (analog! nie wydana do dziś na CD) zespołu.
Ciekawostką jest że na Shanties '87 w Krakowie nie pozwolono im wziąć udziału w konkursie, przez wzgląd na gitarę basową - instrument nietypowy wówczas w piosence żeglarskiej (dziś używa go większość wykonawców).
Początek lat 90-tych był dla Mechaników dość ciężki. Częste były zmiany personalne, również muzyka sporo ewoluowała. O ile ich brzmienie w początkowej fazie porównywano do The Dubliners, to wówczas zblizyli się raczej do folkrockowego brzmienia The Pogues (w czasach gdy na gitarze elektrycznej grał Jarek Nadstawny brzmienie było nawet silniejsze).
W rezultacie z folkrockowego składu Mechaników wyłonił się zespół Sławka Klupsia - Atlantyda, a w 1994 r. Mechanicy Shanty reaktywowali się w składzie zbliżonym do oryginalnego.
Na koncie mają cztery wydawnictwa: "Mechanicy Shanty" (LP, MC), "Zapach lądu" (MC), "Live'97" (MC, CD), oraz "W granicach folku" (MC, CD).

Materiał własny zespołu