Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Michael Grey "Shambolica"

Utwory : 1. Sergeant Malkie Bow`s Consternation 2. Between Hope and Union 3. My Heart`s in the Highlands 4. Nut Brown Maiden 5. The Banker, Bird and Schoolmaster 6. My Kindly Lass 7. Tam o`Shanter Suite 8. Maple Leaf Lounge 9. Shambolica! 10. Annabel 11. Argyle Street Taxi

Wyd. Dunaber Music 2001

Michael Grey "Shambolica"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Rzadko zdarza mi się recenzować solowe płyty dudziarzy, a ten album jest właśnie taką płytą.
Na szczęście Michael nie gra tu sam. Mówię "na szczęście", bo mimo iż lubię dźwięk tego instrumentu nie jestem pewnien czy wytrzymałbym całą płytę grana przez jednego tylko dudziarza. Michaela wspiera tu wielu dobrych muzyków i wokalistów. Co prawda ich nazwiska nie należą do najbardziej znanych w folkowym światku, ale to nie umniejsza wcale ich umiejętności.
Płyta brzmi dość nowocześnie, nie brakuje na niej fuzji stylistycznych. Mozna tu znaleźć elementy rocka, a nawet celtic funky. Dominuja jednak oczywiście dudy, tradycyjne i szkockie jak sam Braveheart.
O barwie niektórych utworów decydują podkłady. Dlatego też bardziej unowocześnione utwory, jak "Between Hope and Union", czy "Maple Leaf Lounge" przypominać mogą galicyjskiego pop dudziarza - Hevię. Uważam jednak, że mimo iż na produkcję Greya nie wydano tyle kasy, co na Hevię, to jest to ciekawsza płyta.
Niesamowitam ballada "My Heart`s in the Highlands" zaśpiewana przez Dave`a Martina brzmi niemal jak jakaś typowa rockowa ballada z repertuaru dobrze grającej grupy. Podejrzewam że U2 nie powstydziłoby się takiego wykonania tego znanego wiersza Roberta Burnsa.
Nie ma co ukrywać że to głównie pozycja dla miłośników brzmień ze Szkocji. Ale za to naprawdę godna polecenia.

Taclem