Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Michal Hromek "Keltská Kytara"

Utwory : 1. Shebeg and Shermor # 1/Mrs. McDermott 2. A Tune Without Title/Planxty Burke 3. Suite: Prelude/Pilgrimage/March 4. Fanaid Grove/Down by the Sally Gardens 5. Lament for Owen Roe O`Neill/O`Carolan`s Cup/O`Carolan`s Quarrel with the Landlady 6. Once I Had a Sweetheart/Blarney Pilgrim 7. Mixolydian Song 8. The Trees They Do Grow High 9. Shebeg and Shermor # 2
Wyd. Bonton 1990

Michal Hromek "Keltská Kytara"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Czy Czech może być wirtuozem celtyckiej gitary? Po tej płycie okazuje się, że może. Piękna, nastrojowa płyta Michala Hromka to jego debiut, ale również album, który otworzył mu drogę na folkowe „salony”.
Dominują tu utwory Thurlogha O`Carolana, wybitnego irlandzkiego klasyka, który był ponoć niewidomym harfistą. Jego dzieła to klasyki, które Hromek przetransponował na gitarę. Oprócz gitary słyszymy tu jednak również flety i instrumenty smyczkowe i perkusyjne.
Całość albumu jest bardzo melancholijna, czasem brzmi niemal jak muzyka filmowa. Dotyczy to zwłaszcza fragmentów autorstwa samego gitarzysty.
Mimo, że w większości mamy tu do czynienia z melodiami irlandzkimi, to nic nie stoi na przeszkodzie, by płyty tej spróbowali również ci, którym na co dzień nie po drodze z celtyckimi brzmieniami. Myślę, że znaleźliby tu coś dla siebie zarówno sympatycy Mike`a Oldfielda, Andreasa Vollenvaidera, jak i brzmień ilustracyjnych, czy nawet relaksacyjnych.

Taclem