Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Mikroklimat "Za potarganym zbożem"

Utwory : 1. Niedogotowana manna 2. Mokro 3. Blues niepotrzebnych powrotów 4. Łobuz 5. Kołysanka o domu 6. Złoty blask 7. Idzie jesień 8. Błękitny czas 9. Za potarganym zbożem 10. Stało się życie 11. Kiedy mi wesoło 12. Dziękczynienie 13. W okrągłej wieży 14. Rozpaliłem ogień 15. Coś 16. Pan Władek 17. I tak zrobię wszystko po swojemu 18. Muszę zdążyć 19. Podróż w siebie 20. Wołanie do kogoś na świecie
Wyd.

Mikroklimat "Za potarganym zbożem"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

"Za potarganym zbożem" to archiwalne już dziś nagrania zespołu Mikroklimat. Znalazły się tu jedne z najstarszych piosenek, a same rejestracje pochodzą z lat 1994-1995. Jeden z ciekawszych zespołów z kręgów piosenki poetyckiej był wówczas wspierany m.in. przez Wasława Juszczyszyna, kojarzonego przede wszystkim z Wolną Grupą Bukowina. Trzeba przyznać, ze między tymi dwoma formacjami jest sporo podobieństw, podstawową różnica jest jednak wokal Barbary Sobolewskiej, który nadaje utworom Mikroklimatu wyjątkowego charakteru.
Nie zabrakło tu przebojowych piosenek, takich jak "Niedogotowana manna", "Łobuz" czy "W okrągłej wieży". Ciekawie wygląda też lista nazwisk autorów tekstów, pojawia bowiem się wśród nich zarówno Waldemar Chyliński (napisana wspólnie z Elżbietą Adamiak piosenka "Stało się życie") jak i Edward Stachura (dwa jego wiersze: "Dziękczynienie" i Wołanie do kogoś na świecie" doczekały się tu nowego opracowania muzycznego).
Muzycznie dominuje autorskie granie z pogranicza współczesnego folku, z odrobiną bluesa jazzu. Słychać wyraźniej, że zespół doskonale czuje się w balladach i takich brzmień jest tu najwięcej. Potrafią jednak tak ładnie aranżować swoje piosenki, że w żadnym momencie nie stają się one nudne.
Zdaję sobie sprawę, że przez ponad dekadę od powstania tych nagrań wydarzyło się w piosence poetyckiej wiele. Ale uważam, że nawet po tak długim czasie grupa Mikroklimat nie ma się czego wstydzić. Wychodzą ze starcia z czasem obronną ręką.

Taclem