Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Mirosław Peszkowski "Pestka"

Utwory : 1. Pestka 2. Tawerna Pod Pijaną Zgrają 3. Już wypływa statek w morze 4. Kliper "Marzenie" 5. Ciało Johna Browna 6. Szliśmy we czterech 7. Ballada o żeglarzu 8. Wielkie okręty 9. Klipry 10. Śnieg i mgła 11. Wysoki brzeg Dundee 12. Gdy pewnej nocy 13. Tyle lat 14. Ballada o statku widmie 15. Bramy Meksyku 16. Morska Ballada 17. Cały dzień na szlaku 18. Itaka 19. Hej czas, już czas / Zaklaskał grot 20. Napijmy się rumu 21. Mały kapitan 22. Nieczułe morze.


Wyd. Hals 2003

Mirosław Peszkowski "Pestka"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Właściwie na płycie jest napisane tylko "Pestka". Jednak każdy kto choć troche poznał się na historii polskich piosenek żeglarskich wie na pewno że jest to przezwisko Mirosława Peszkowskiego - przed laty założyciela słynnej formacji Packet, jednego z członków pierwszego wcielenia Starych Dzwonów.
W środowisku żeglarskim od jakiegoś czasu mówiło się o wydaniu płyty "Pestki". Byłem przekonany że będzie to zbiór nagrań archiwalnych (jak w przypadku płyty Janusza Sikorskiego). Okazało się jadnak, że Mirek Peszkowski wszedł do studia i z towarzyszeniem zaproszonych muzyków nagrał nowe wersje utworów które wykonywał z powodzeniem zarówno w długich rejsach, jak i na szantowych estradach. Wśród muzyków znaleźli się również znani instrumentaliści, jak choćby Jacek Jakubowski (Krewni i Znajomi Królika, Gdańska Formacja Szantowa), czy Tadeusz Melon (Zejman i Garkumpel). Dzięki nim momentami nawet współczesne piosenki brzmią jak folkowe standardy.
Z wyjątkiem piosenki "Nieczułe morze" są to kompozycje "pre-Packetowe". Piosenki są zarówno autorstwa "Pestki" ("Już wypływa statek w morze", "Wielkie okręty", "Śnieg i mgła", "Cały dzień na szlaku"), jak i innych twórców. Z tej drugiej kategorii na szczególną uwagę zasługują wymieniane w śpiewnikach, ale rzadko grywane na scenie stare piosenki, jak choćby "Kliper Marzenie", "Wysoki brzeg w Dundee" i "Bramy Meksyku" (wszystkie trzy to utwory tradycyjne z polskimi tekstami). Są też liczne kompozycje innych autorów, które z różnych powodów znalazły się w repertuarze Mirka (W tym słynna "Itaka"). Kilka utworów to kompozycje autorskie napisane do słów różnych autorów (tytułowa "Pestka", "Ballada o statku widmie", "Morska ballada" i wspomniane już "Nieczułe morze").
Ta płyta to swoiste wydarzenie, powrót na scenę morskiego barda i to w dobrej formie. Mam nadzieję że odbędzie się kilka koncertów z okazji wydania tego krążka.


Taclem