Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Mitsou


Mitsou
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Obdarzona niezwykłym głosem i talentem Mónika Juhász Miczura "Mitsou" zaliczana jest do grona uznanych artystów pochodzenia romskiego. Pochodzi z Békéscsaba. Jako nastolatka wraz z rodziną przeniosła się do Budapesztu, gdzie została odkryta jako młody talent przez Jenő Zsigö, lider zespołu Ando Drom. Z grającym muzykę romską zespołem Mitsou współpracowała przez 8 lat, nagrywając płyty (Kaj phirel o Del, Phari mamo) oraz koncertując w różnych częściach świata.

Jeszcze w czasach Ando Drom Mitsou rozpoczęła karierę solową, nagrywając muzykę filmową (u Tonyego Gatlifa w Gadjo Dilo i Swingu oraz u Zoltána Kamondyego w filmie Pokusy). Od lat współpracuje z duńskim kompozytorem Hansem-Erikiem Philipem, francuską orkiestrą Bratch. Mitsou należy też do Global Vocal Meeting.

W założonym kilka lat temu przez Mitsou zespole znaleźli się wrażliwi na tradycje muzyczne artyści. Na koncert muca Mutsou składają się utwory łączące elementy wywodzące się z kultury romskiej z wpływami świata współczesnego. Będą to ulubione utwory artystki. "Te pieśni wywodzą się z różnych tradycji cygańskich (...). Są to pieśni mojej matki, mojej rodziny, wspólnego świętowania, pogrzebów. Zbierałam je wśród przedstawicieli starszego pokolenia Romów, którzy śpiewali je w niezwykły sposób, którego sama nigdy nie będę potrafiła wskrzesić." - mówi Mitsou.

Mitsou - śpiew
Gusztáv Varga - śpiew, gitara
András Monori - kawal, gadułka, saksofon
Szlobodán Wertetics - harmonijka ustna
Csaba Novák - kontrabas
Gábor Pusztai - konewka, kahon, darabouka

(Info za www.rozstaje.pl)