Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Moonsorrow


Moonsorrow
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Moonsorrow jest fińskim zespołem folk metalowym, pochodzącym z Helsinek, założonym w 1995 roku. Utwory zespołu charakteryzują się długim czasem trwania i epickimi tekstami. Ich twórczość często bywa określana jako viking metal, zespół unika jednak tego określenia, ponieważ teksty nie dotyczą bezpośrednio Wikingów, ale fińsko-skandynawskich tradycji, legend oraz poezji. Są pisane w języku fińskim. Przykładem jest album Voimasta Ja Kunniasta, odnoszący się do Hávamál (pol. Pieśni Najwyższego) czyli sentencji wypowiadanych przez Odyna.

Moonsorrow został założony w 1995 roku, przez kuzynów Henri i Ville Sorvali w ich rodzinnym mieście,Helsinkach. Idea, aby tworzyć epicki metal w narodowym klimacie, towarzyszyła grupie od początku. Bez względu na to, jak muzyka ewoluuje na przestrzeni lat, te wytyczne pozostają dla grupy niezmienne.

W latach 1996-1998, Monsorrow nagrał cztery dema: "Metsä" wydany w 1997 i "Tämä ikuinen talvi" (Nieprzemijająca Zima) w 1998, oraz pozostałe dwa, które zostały zniszczone lub zagubione, nie wychodząc nigdy na światło dzienne. Aż do momentu przyłączenia się Marko Tarvonena, zespół korzystał z automatycznej perkusji.

2000 rok zaowocował nagraniem "Suden Uni" (Wilczy Sen) (wyd. 2001), stworzonym w Tico Tico Studios, który był dla zespołu w owym czasie "drugim domem". Płyta łączyła elementy fińskiego pogaństwa z elementami folku.

Po Suden Uni, do Moonsorrow dołączyli Mitja Harvilahti and Markus Eurén. Jeszcze w tym samym roku, w 2001, została wydana druga płyta studyjna, "Voimasta Ja Kunniasta" (Honor i Chwała). Po raz pierwszy zespół zdecydował się nagrać osobne intro, otwierające płytę.

Trzecia płyta, zatytułowana "Kivenkantaja", ukazała się 10 maja 2003 roku, stylistycznie przypomina wcześniejsze wydawnictwa. W 2005 roku została wydana Verisäkeet (Krwawe Wersety). Do jej nagrania, zostały użyte archaiczne instrumenty, jak kantele i jouhikko, oprócz tradycyjnych, obecnych w poprzednich płytach. Verisäkeet jest nieco surowsza i zaczyna niejako nową erę Moonsorrow. Na płycie znajduje się bardzo ceniony, epicki utwór "Jotunheim". Dwa lata później, w 2007 ukazuje się wyczekiwana "V-Hävitetty", kontynuująca surowy styl poprzedniczki, zawierająca jedynie 2 długie utwory. W 2008r ukazała się EP Tulimyrsky, gdzie grupa łagodzi nieco swoje brzmienie. Tytułowy Tulimyrsky, idąc śladem V-Hävitetty, trwa około pół godziny.

Skład:
Henri Sorvali - gitara elektryczna, śpiew, instrumenty klawiszowe
Ville Sorvali - gitara basowa, śpiew
Mitja Harvilahti - gitara elektryczna
Markus Eurén (ur. 1978) - instrumenty klawiszowe
Marko Tarvonen - perkusja (także w Chaosbreed)

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Moonsorrow